Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılın dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Ataç mesajında, “Kurtuluş günleri, tarihe düşülen önemli notlar olmasının yanı sıra geleceğimize sağlayacağı katkılar ile de son derece önemli günlerdir. Bundan 101 yıl önce Eskişehirliler, ordusunun yanında olarak canından kıymetli buldukları vatanlarını ve bağımsızlıklarını, büyük bir fedakarlık ve kararlılıkla savunmuş ve destansı bir direnişin ardından Eskişehir’i düşman işgalinden kurtarmıştır. 22 Ocak 1919 tarihinde İngilizlerin işgali ile başlayan ve 2 Eylül 1922’de kurtuluşumuz ile neticelenen süreçte Eskişehir halkı birçok zorluğa göğüs germiştir. Eskişehir halkı tarihte yaşadığı tüm zorluklara rağmen asla umutsuzluğa kapılmamış ve pes etmemiştir. Ulu Önder Mustafa Kemal’in öncülüğünde verilen Milli Mücadele’ye tüm benliği ile destek olan Eskişehirliler, memleketlerini düşman işgalinden temizlemiştir. İşgalin ardından yakılıp yıkılan kentimizi yeniden ayağa kaldıran Eskişehir halkı, bugüne dek kentimizi Anadolu’nun incisi yapmayı başarmıştır. Mustafa Kemal Paşa da 1923 yılının 15 Ocak tarihinde kentimize yaptığı ziyaretinde, ‘Efendiler! Eskişehir’i ve Eskişehir halkını çoktan tanırım… Eskişehir halkı, içinde ve yakınında düşman kuvveti mevcut olduğu ve bizim de elimizde kuvvet bulunmadığı zaman çok büyük vatanperverlik, milliyetperverlik ve azim ve kahramanlık göstermiştir’ sözlerini kullanmıştır. Düşman işgali altında kadını erkeği, yaşlısı ve genciyle çok zor şartlarda büyük bir kahramanlık destanı yazarak kutsal vatan topraklarımızın bağımsızlığı için kahramanca mücadele eden başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnet ile anıyorum” dedi.

Başkan Ataç: “Geçmişin belgelenmesi için çalıştık”

Başkan Ataç, “Bizler de geçmişin belgelenebilmesi adına kitap, sergi ve belgesel çalışmalarımızı yaptık. Tepebaşı Belediyesi ve Tarih Vakfı iş birliğinde hazırlanan Eskişehir’de İşgal ve Direniş, Eskişehir’in Kurtuluşu, Milli Mücadelede Eskişehir’de Sol, Yunan Arşiv Kayıtlarında İşgal Eskişehir’i ve Milli Mücadele ve Eskişehir adlı kitaplardan oluşan “100. Yılında Eskişehir’in Kurtuluşu” kitap serisini temin edip okuduğunuzda geçmişe dair birçok iz ve bilgiye rast geleceksiniz. Ayrıca Tepebaşı Belediyesi Ana Hizmet Binamızda yer alan sergiyi ziyaret ederek görsellerle tarihe tanıklık edebilirsiniz. Ben bu duygu ve düşüncelerle Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümünü kutlarken tüm hemşehrilerime saygı ve sevgilerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.