Belgrad’da gerçekleştirilen ve Eskişehir’in de sanayi, ticaret ve turizm başlıklarında öne çıktığı Sırbistan İç ve Dış Ticaret Bakanı Tomislav Momirovic, Türk Büyükelçi Hami Aksoy, Bulgaristan'ın Belgrad Büyükelçisi Petko Doykov, Ticaret Ateşemiz Yasemin Yüce, Halkbank Belgrad İcra Kurulu Başkanı Aziz Arslan’ın yanı sıra çok sayıda sanayici ve iş insanı iştirak etti.

Sırbistan İç ve Dış Ticaret Bakanı Momirovic, yaptığı konuşmada, ülkesinin dünyadaki ekonomik gelişmeleri izlediğini söyledi.

İkili iş birliklerine önem verdiklerini dile getiren Momirovic, "Türkiye ile ticaret hacmimiz sürekli artıyor. Büyük altyapı projelerinde ortaklık yapıyoruz ve bu da ticaret hacmimize olumlu yansıyor. Türkiye ile Sırbistan arasında 2023 yılında 2,3 milyar avroluk ikili ticaretimiz oldu, iki ülke arasındaki ticaretin daha da artmasını umuyorum. Sırbistan ile Bulgaristan arasındaki ikili ticaret hacmi de son 10 yılda büyüdü." diye konuştu.

Zirvenin ev sahiplerinden ERİAD Başkanı Rüştü Şentuna ise zirvede yaptığı konuşma ile Eskişehir’in ticari ve kültürel birikimlerini çok yönlü olarak öne çıkarttı.

Şentuna özellikle Eskişehir’in termal kaynakları konusunda ERİAD olarak başladıkları projeyi anlatarak yatırımcıları Termal Turizm yatırımları için Eskişehir’e davet etti.

Zirvede yapılan ikili iş görüşmelerinde ise imalat sanayiinden raylı sistemlere kadar pek çok alanda talepler alındı.  

Saatlerce ve Kilometrelerce Uzaklıktan Kurban Satmaya Geldi Saatlerce ve Kilometrelerce Uzaklıktan Kurban Satmaya Geldi

Bu talepleri Eskişehir’de ilgili firmalarla paylaşacaklarını belirten Başkan Şentuna şunları dile getirdi.  “ERİAD olarak Belgrad’da görüşme ve ziyaretlerimize devam ediyoruz. Büyükelçiliğimizi de ziyaret ettik ve orada da Eskişehir’de üretilen Devrim Otomobili tarihini ve cam sanatçıları tarafından üretilen küçük bir modelini ziyaret ederek şehrimize yapılabilecek önemli yatırımlar konusunda küçük bir brif verdik. 

Her yönüyle bu zirveden önemli kazanımlar elde ettik ve ilerleyen dönemde bunun meyvelerini toplayacağımızı umuyorum. Hem Balkan kültürü ve dayanışması hem de şehrimizi temsil adına elde ettiğimiz bu başarı için tüm yönetim kurulumuza ve ERİAD üyelerine teşekkür ediyorum. Paydaşlarımız RUMELİSİAD ve BULTİŞ’in değerli temsilcilerine de şükranlarımı sunuyorum

Whatsapp Image 2024 05 17 At 11.36.15

Editör: SONER YÜKSEL