Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” çerçevesinde Günyüzü ilçesinde yapılan törenle 100 çiftçiye, 3 bin 100 dekar alana ekilmek üzere, dörtte bir fiyatına bin 550 kilogram sertifikalı kanola tohumu verildi.

Günyüzü’nde düzenlenen etkinliğe Günyüzü Kaymakamı Gökhan Arslan, Günyüzü Belediye Başkanı Menderes Durgut, Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burak Polat, Önder Çiftçi Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı İmdat Güngör, Tohum Firması Temsilcisi Ziraat Mühendisi Cihan Çiftçi, İl/İlçe teknik personeli ve yetiştiriciler katıldı.
180 çiftçiye, 3 bin 670 kilogram kanola tohumu dağıtılacak
“Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” çerçevesinde Günyüzü, Sivrihisar, Alpu, İnönü, Mihalıççık, Seyitgazi ilçelerinde bulunan 7 bin 174 dekar atıl tarım alanında 180 çiftçiye, 3 bin 670 kilogram kanola tohumu dağıtılacak. Proje 510 bin lira Bakanlık katkısı, 185 bin 752 lira çiftçi katkısı olmak üzere toplamda 695 bin 752 lira toplam bütçe ile uygulanıyor. Proje ile bitkisel yağ açığının giderilmesi, yetiştiriciliğe uygun bölgelerde üretimin artırılması, güzlük ekiliş olması dolayısıyla kuraklıktan etkilenmemesi ve birim alandan daha yüksek yağ elde edilmesi amaçlanıyor. Proje sayesinde boş bırakılan arazilerin kârlı bir üretim için değerlendirilmesi, çok su tüketen ürünler yerine, güzlük ekilişte alternatif ürün olan kanola üretiminin teşvik edilmesi hedefleniyor.

Mesafeli Satış Sözleşmelerine yeni düzenleme Mesafeli Satış Sözleşmelerine yeni düzenleme