Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Yaşar Bildirici, 24 Mart, Dünya Tüberküloz Günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

"24 Mart, Dünya Tüberküloz Günü olarak kabul edilmekte olup, bu önemli gün vesilesiyle tüm dünyada tüberkülozla mücadelede yapılan çalışmaların ve halk sağlığına yönelik bilinçlendirme çabalarının önemi bir kez daha vurgulanmaktadır.

Uzmanlar Ramazan Sonrası İçin Uyarıyor Uzmanlar Ramazan Sonrası İçin Uyarıyor

Tüberküloz, dünya genelinde hala ciddi bir sağlık sorununu oluşturmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, her dakika 3 kişi tüberküloz nedeniyle yaşamını yitirmektedir. 2019 yılında dünya genelinde yaklaşık 10 milyon yeni tüberküloz vakası tespit edilmiş ve 1.400.000 kişi tüberküloz sebebiyle hayatını kaybetmiştir.

Türkiye'de ise Ulusal Tüberküloz Kontrol Programı'nın başarıyla yürütülmesi sayesinde her yıl hasta sayısında azalma gözlenmektedir. 2021 yılında kayıtlı toplam tüberküloz hasta sayısı 9.156 olarak belirlenmiştir. Ancak, tüberküloz hala ciddi bir sağlık tehdidi oluşturmaktadır ve erken teşhis ve tedavi büyük önem arz etmektedir.

Tüberküloz hastalığının belirtileri genellikle hafif başlar ve yavaş ilerler. Özellikle iki haftadan uzun süren öksürük, balgam çıkarma, gece terlemesi, kilo kaybı, iştahsızlık ve halsizlik gibi şikayetler varsa, en kısa zamanda sağlık kuruluşlarına başvurulması önemlidir.

Tüberkülozdan korunma ise toplum sağlığını ilgilendiren önemli bir konudur. Koruyucu ilaç tedavisi, BCG aşısı, ve hastalığın bulaşmasının önlenmesi gibi önlemler alınmalıdır. Tedavi sürecinde ise ilaçların düzenli kullanımı ve doğrudan gözetimli tedavi yöntemi büyük önem taşımaktadır.

Tüberküloz bireylerde ve toplumda sağlık sorununun yanı sıra ekonomik ve psiko-sosyal kayıplara da neden olmaktadır. Bu sebeple, tüberküloz hastalarına yönelik desteklerin artırılması ve tedavi süreçlerinin desteklenmesi büyük önem arz etmektedir.

Tüm vatandaşlarımızı, tüberkülozla mücadelede daha bilinçli ve duyarlı olmaya, belirtileri gösteren kişilerin en kısa sürede sağlık kuruluşlarına başvurmaları konusunda teşvik etmeye ve tüberkülozla mücadelede birlikte hareket etmeye davet ediyoruz."