İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü teknik personeli beraberinde şubede staj yapan öğrencilerle beraber tohumluk patates alanlarında hastalık ve zararlılara yönelik kontrol gerçekleştirdi.

Eskişehir İlinde yaklaşık olarak 32.000 dekarlık alanda gerçekleştirilen tohumluk ve yemeklik patates üretimi, özenle yönetilen süreçlerle hayata geçiriliyor. Bitki Pasaportu Sistemi ve Operatörleri Kayıt Altına Alınması Hakkında Yönetmelik kapsamında, 2.800 dekarlık tohumluk patates ekim alanında yapılan patates güvesi tuzak takibi ve karantinaya tabi hastalık-zararlı kontrolleri, üretimin sağlıklı ve güvenilir bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor.

Ziraat Bankası Suriyeli İşçi Çalıştıranlara 1.5 Milyon TL Kredi Verecek Ziraat Bankası Suriyeli İşçi Çalıştıranlara 1.5 Milyon TL Kredi Verecek

Özellikle tohumluk patates üretiminde sıkı bir denetim süreci uygulayan İl Müdürlüğü teknik personeli, bu alanda yaptığı titiz çalışmalarla sadece üreticilerin değil, tüketici sağlığının da korunmasına öncülük ediyor. Bu çalışmaların sonucunda, bölgedeki patates üretiminin kalitesi artıyor ve sektördeki güven seviyesi yükseliyor.

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, tarımın verimliliği ve sürdürülebilirliği için yürüttüğü çeşitli projelerle beraber kaliteli ve sağlıklı bitkisel ürün üretimi için toprağın ekime hazırlık aşamasından hasat sonuna kadar hastalık ve zararlılarla yaptığı mücadelelerle üreticinin yanında yer almakta ve bu üretim sürecinde stratejik bir konumda yer alarak üretim sürecine önemli bir etki yapmaktadır. Tarım sektöründeki gelişmeleri yakından takip eden, teknolojiyi etkin bir şekilde kullanarak üreticiyi yönlendiren Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı himayesinde ilimizin tarımsal kalkınmasına katkı sağlamaya devam ediyor.