Bu eğitime, hekimler ve hekim dışı sağlık personeli katılıyor ve eğitim sonunda başarılı olan kursiyerlere sertifikaları verilecek.

Meme Kanserinin Görülme Oranı Arttı Meme Kanserinin Görülme Oranı Arttı


İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Yaşar Bildirici, NRP Eğitimi’nin açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Bildirici, NRP’nin, doğum odasında asfiksiye bağlı ölümlerin ve sekellerin önlenmesi amacıyla 1998 yılından bu yana yürütülen bir program olduğunu belirtti. Yenidoğana optimal yaklaşım kapsamında asfiksiye bağlı ölümlerin ve sekellerin önlenmesi amacıyla programın yürütüldüğünü vurguladı. Ayrıca, doğumhanelerde çalışan tüm sağlık çalışanlarının gerekli bilgi ve becerilerle donatılması ve standart bir canlandırma girişimi uygulayabilmesi amacıyla Yenidoğan Canlandırma (NRP) Uygulayıcı Eğitimleri’nin gerçekleştirildiğini ifade etti.


Bildirici, “Ülkelerin gelişmişlik düzeyinin ve sağlık programlarının verimlilik göstergelerinin başında anne ve bebek ölümleri gelmektedir. Ülkemizde bebek ölümlerinin büyük çoğunluğu doğumdan sonraki ilk 24 saatte gerçekleşmektedir. Bu nedenle Bakanlığımızın sağlık politikaları içinde yenidoğan canlandırma programının çok önemli bir yeri vardır.” dedi.
Açılış konuşmasının ardından Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kuşkun’un detaylı sunumuyla Yenidoğan Canlandırma (NRP) Uygulayıcı Eğitimi başladı.

Editör: Buğrahan Doğangil