Eskişehir Odunpazarı ilçesindeki tarihi Odunpazarı Evleri bölgesinde Met helvası işletmecisi olan Yücel Büyükşekerci, Ramazan Bayramında Eskişehir'in ünlü helvasının da misafirlere ikram edildiğini anlattı.

Eskişehir'i Dolu ve Sağanak Yağış Vurdu Eskişehir'i Dolu ve Sağanak Yağış Vurdu

Üç nesildir devam ettirdikleri met helvası işletmesi sahibi olan 55 yaşındaki Büyükşekerci, bayram sebebi ile başka illere gidecek vatandaşların Met helvası götürebileceğini söyledi. Farklı farklı çeşitleri olan met helvasının kilo fiyatının 200 TL’ye kadar çıkabileceğini söyleyen Büyükşekerci, bayramda vatandaşların zaman zaman met helvası ikram edebileceğini de ifade etti."Bayramda Met Helvası da İkram Edilebiliyor"


Bu işe ilk başlayanın dedesinin dedesi olduğunu söyleyen Yücel Büyükşekerci konuşmasının devamında şu sözlere yer verdi:
“Firmamız 1919’dan beri faaliyetlerini yürütmektedir. 55 yaşındayım çocukluğumdan beri bu işin içerisindeyim aynı şekilde de devam ettiriyorum. Ben 3. nesilim, 3 nesildir de kendimiz üretiyoruz. Met helvası ise Eskişehir’e has, özel bir helvadır. Elimizde başka çeşitli cevizli, haşhaşlı, leblebeli ve üzümlü çeşitlerimiz de var. Tahin helvası zaten klasik bir ürünümüz. Vatandaşımız genellikle Met helvamızı bildiğinden dolayı genellikle hediyeleşmek için şehir dışına giderse veyahut aile büyüklerinin yanına giderse Eskişehir’in yöresel lezzetini götürüyorlar. Normalde bayramda baklava tabii ki herkesin klasiğidir ikram edilir ama zaman zaman da met helvası ikram edilebiliyor. Kilosu 200 TL’ye kadar çıkabiliyor. Bizde vatandaşlarımızı bekliyoruz. Herkese mutlu ve iyi bayramlar diliyorum."