Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Yaşar Bildirici, Ramazan ayının gelmesiyle birlikte oruç tutanların sağlıklı beslenme konusunda dikkatli olmaları gerektiğine dikkat çekti.


Ramazan ayının, oruç tutanlar için beslenme ve yaşam şeklinin değiştiğini vurgulayan Bildirici, "Yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az 2 öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerektiğini" belirtti.


Sahura kalkmamanın veya sadece su içmenin zararlı olduğunu ifade eden Bildirici, bu beslenme tarzının yaklaşık 13-14 saatlik açlığı ortalama 20 saate çıkardığını ve bunun da açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve günün daha verimsiz geçmesine neden olduğunu açıkladı. Sahurda hafif ve dengeli bir kahvaltı yapmanın önemine değinen Bildirici, süt, yoğurt, peynir, yumurta, tam tahıllı ekmekler gibi besinlerin tercih edilmesini önerdi.

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Büyük Sorun Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Büyük Sorun


İftar önerilerine de değinen Bildirici, içecek olarak su, süt, taze sıkılmış meyve suları gibi fazladan kalori veya ilave şeker olmayan içeceklerin tercih edilmesini önerdi. Ayrıca hurma, meyve ve çorbanın da iftar sofralarında bulunması gerektiğini belirtti. İftar yemeğinde tüketilen gıdaların dengeli bir şekilde protein ve nişastalı gıdalar arasında denge sağlamasının önemine dikkat çekti.


Bildirici, ayrıca iftar sonrası hızlı bir şekilde çok miktarda besin tüketmenin sağlık açısından risk oluşturabileceğini ve yeterince sıvı alınmamasının da sağlık problemlerine yol açabileceğini vurguladı. Günlük olarak en az 2-2,5 litre su içilmesi gerektiğini ve sıvı ihtiyacını karşılamak için ayran, taze sıkılmış meyve-sebze suları, sade soda gibi içeceklerin tercih edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.