Bildirici, sigara dumanının içerdiği kimyasal maddelerin solunum yollarının koruyucu mekanizmaları üzerinde yarattığı olumsuz etkilerin altını çizerek, bu durumun akciğer kanseri, kronik bronşit, astım, çeşitli enfeksiyonlar ve alerjik rahatsızlıklara zemin hazırladığını belirtti. Ayrıca, yapılan çalışmaların sigara içenlerde bu tür hastalıkların daha sık görüldüğünü ortaya koyduğuna vurgu yaptı.


Tütünle mücadelede sağlanacak başarıyla, sağlıklı ve bağımlılıktan uzak nesillerin yetişmesine büyük katkı sağlanacağını ifade eden Bildirici, aynı zamanda kanser gibi kronik hastalıklar, kalp damar hastalıkları ve bu hastalıklara bağlı sağlık ve yaşam kayıplarının önlenebileceğini belirtti.


Sigara kullanımının dünya genelinde yılda yaklaşık 6 milyon insanın beklenenden önce ölümüne yol açtığını hatırlatan Bildirici, bu ölümlerin yaklaşık 600 bininin sigara dumanından pasif etkilenme bağlı olduğunu belirtti. Ayrıca, yeterli önlemler alınmazsa 2030 yılında sigaranın 8 milyon insanı öldüreceği ve bu ölümlerin %80'inin düşük ve orta gelirli ülkelerde olacağının tahmin edildiğini ekledi.


Sigara kullanıcılarına seslenen Bildirici, sigaranın bir hastalık olduğunu kabul etmelerini ve bu mücadelede kendilerini suçlamadan, destek alarak kararlılıkla devam etmelerini önerdi. Ayrıca, Sağlık Bakanlığı'nın ücretsiz Sigara Bıraktırma Hattı (Alo 171) üzerinden yardım alınabileceğini ve en yakın Sigarayı Bırakma Polikliniği'ne yönlendirileceklerini belirtti.
Eskişehir'de toplam 5 adet sigara bıraktırma polikliniği bulunduğunu açıklayan Bildirici, bu polikliniklerin Eskişehir Şehir Hastanesi, Odunpazarı İki Nolu Sağlıklı Hayat Merkezi, Tepebaşı Bir Nolu Sağlıklı Hayat Merkezi, Yunus Emre Devlet Hastanesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı'nda hizmet verdiğini bildirdi. Ayrıca, Günyüzü Şehit Melih Özcan İlçe Hastanesi'nde de sigara bıraktırma polikliniği açılması planlandığını ekledi.