“İnönü Merkez Mahalleleri Mera Islah ve Amenajman Projesi” kapsamında 582 da mera alanı ıslah edilecek ve otlatma baskısı azaltılacak. Bu süreçte ilgili bölgede hayvancılıkla iştigal eden çiftçilerin kaba yem açığı kapatılacak.

Mahmudiye'de 600 Dekar Nadas Alanı Azkan'la Buluştu Mahmudiye'de 600 Dekar Nadas Alanı Azkan'la Buluştu

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, İnönü Kaymakamı Tolga Ustaoğlu ve İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt ile beraber Tarım ve Orman Bakanlığı’nca finanse edilen İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürlüğü sorumluluğunda yürütülen “İnönü Merkez Mahalleleri Mera Islah ve Amenajman Projesi” kapsamında, ıslah edilecek 582 da mera alanında otlatma baskısını azaltmak ve bu süreçte ilgili bölgede hayvancılıkla iştigal eden çiftçilerimizin kaba yem açığını kapatarak ilgili üreticilerin desteklenmesi amacıyla temin edilen yem bitkisi tohum teslim törenine katıldı.
16 Mart 2023 tarihinde İnönü İlçesi’nde düzenlenen törende Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü İbrahim BALK, İlçe Tarım Orman Müdürü Sami Yasin Uysal, Manda Yetiştiricileri Birlik Başkanı Ali Rıza Sarıkaya, ilgili Mahalle Muhtarları ve projeden faydalanan çiftçilerin yanı sıra proje sorumlusu teknik personel de hazır bulundu.
Gerçekleştirilen törende İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü İbrahim Balk’ tan proje hakkında detaylı bilgi alındıktan sonra çiftçilerle konu hakkında sohbet edilip hak ediş sahibi çiftçilere tamamı hibe yem bitkisi tohumu teslim edildi.
Proje ile 2023-2025 yılları arasında İnönü Merkez Mahallerinde bulunan toplamda 582 da merada hâkim duruma gelen, hayvanların faydalanabileceği yararlı otları baskılayarak meranın verimini düşüren istilacı bitkiler uzaklaştırılacak ve mera alanında gübreleme işlemi uygulanacaktır. Bunun yanı sıra mevcut meradan faydalanan hayvanların refahını gözeterek suya daha kolay ulaşmalarını sağlamak ve dolayısıyla verimlerini arttırmak amacıyla ihtiyacı kadar hayvan suluğu (sıvat) yapılacaktır. Buna ilaveten bu süreçte meradaki otlatma baskısını azaltmak ve meradan faydalanan çiftçinin kaba yem açığını kapatmak adına yöre çiftçisine yem bitkisi tohumu desteği verilecektir. Yapılan bu işlemlerle meranın veriminin arttırılması, korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması hedeflenmektedir.
Bu kapsamda bu yıl içerisinde mevcut meradan faydalanan 45 çiftçiye 45 torba yem bitkisi tohumu (silajlık mısır) desteği verilerek bu çiftçilere ait 270 da tarım arazisinin değerlendirilmesi ve bu arazilerden yaklaşık 2 Milyon kg mısır silajı üretilmesi planlanmaktadır. Böylelikle meranın koruma altına alındığı bu süreçte oluşması muhtemel kaba yem açığının kapatılarak yörede hayvancılıkla iştigal eden üreticilerin yem maliyetlerinin düşürülmesi planlanmaktadır. “İnönü Merkez Mahalleleri Mera Islah ve Amenajman Projesi” sonucunda mera hayvancılığının teşvik edilerek hali hazırda mera ıslah ve amenajman projesinin uygulandığı bu mahallelerde 214 çiftçi eliyle yetiştirilen 214 ü mandalardan oluşan toplamda 1342 büyükbaş ve 8338 küçükbaş hayvanın kaba yem ihtiyacının önemli bir kısmının bu meralarımızdan karşılanarak İnönü İlçesi özelinde Eskişehir İlinde kaba yem maliyetinin düşürülerek daha karlı bir hayvancılığın yapılmasına katkı sağlamak amaçlanmaktadır.
Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce il genelinde her yıl Mera Islah ve Amenajman Projeleri uygulanmakta ve bu projelerin yürütüldüğü mahallelerde, kaliteli kaba yem bitkisi üretimini arttırmak ve ıslah sürecinde ilgili meralardaki otlatma baskısını azaltmak ve kaba yem açığını kapatmak için proje alanında hayvancılık yapan çiftçilere proje süresince kaba yem bitkisi tohum desteği %100 hibe ile verilmektedir.