Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Ofisi Eskişehir’de açıldı. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Ofisi Eskişehir’de açıldı.

Kendilerini ziyaret eden "Emeklilikte Adalet Derneği" mensuplarıyla konuştuklarını, EYT mağdurlarının yanında olmaya devam edeceklerini, 1 gün, 1 ay, 1 yıl gibi sürelerle EYT'den yararlanamayan insanların mağdur olduğunu, öncelikle Odunpazaır İlçe Teşkilatı olmak üzere İYİ Parti olarak EYT mağdurlarının her daim yanlarında olacaklarını belirtti. Yer'in açıklamasının tamamı aşağıdaki gibidir;

"Bizleri ziyaret eden Mevcudiyetlerini bildiğimiz Emeklilikte Adalet Derneği mensubu arkadaşlarımızın hak ve adalet mücadelesi konusunda İYİ Parti Odunpazarı İlçe Teşkilatı olarak yanlarında olduğumuzu ve kendilerine desteğimizi göstermek için buradayız.


08/09/1999 tarihinden sonra Ssk’lı olarak işe başlayan Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Eşitlik İlkesi ellerinden alınmış emekçiler olarak görüyoruz kendilerini. 08/09/1999 Tarihi baz alınarak yapılan Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesi düşünce mağduriyet giderme olmasına rağmen uygulamada daha büyük bir kitlenin mağdur olmasına sebep olmuştur.
EYT kapsamında olup emeklilik hakkı kazanan çalışanlarımızla aynı yaş dönemi olan şimdi adalet diyen Kardeşlerimiz maalesef istişare edilmemesi, konunun taraflarıyla masada mutabık kalınmış olması gereken bir durumda bürokratların kapalı bir çalışması ve seçime yetişsin mantığıyla mağduriyet üzeri bir mağduriyetin mağdurlarıdır.


1 gün, 1 ay, 1 yıl gibi tarih aralıklarında askerlik, doğum, öğrencilik, staj veya bir başka sebep dolayısıyla sigorta girişleri 08/09/1999 sonrası yapılan erkeklerde 17, kadınlarda 20 yıl geç emekliliğe mahkûm durumda kalmışlardır.
Talepleri hemen emekli olmak ya da EYT koşullarına dahil olmak değildir. Kadınlarda 20, Erkeklerde 17 yıl uçurumunun düzenlenmesi ve beklenen adaletin tüm çalışanlar için tesis edilmesidir.


Oluşturulan sistemde çalışma süresi ve ödenen prim dikkate alınmadan doğrudan işe başlama tarihi baz alınmış yaşanan mağduriyet süreci başlamıştır.


Ülkemizde mevcut durumda 08/09/1999 tarihinden sonra işe başlayan 16,5 milyon çalışan vardır.
Bu büyük kitlenin talep, beklentisi ve bugün beraber olduğumuz arkadaşlarımızın mücadelesi konuya yaklaşım sağlanması, Hakkaniyetli bir kademe sistemi getirilmesi, Adalet tesis edilmesidir.


Emeklilik için çok uzun yıllar sonrasının görünmezliğinin yanında kademe ile belirlenecek bir hak edilmiş tarih arkadaşlarımıza umut yükleyecek ve yaşam mücadelesinde, iş barışında, iş veriminde olağanüstü katkı sağlayacaktır.
Konuya verdikleri mücadele için Biz İyi Parti olarak her zaman yanlarında olacağımızı buradan beyan ediyoruz.
Bugüne kadar İstanbul’da yaptıkları iki büyük açık hava toplantısıyla kendilerini gösterip ifade eden arkadaşlarımız 18 şubat saat 18.00 de Ankara Anıtparkta büyük bir miting hazırlığındalardır.


Kendilerine bir kez daha haklı mücadelelerinde kolaylık ve sonucunda başarı diliyorum.
Muhataplarına ise vasıtanızla sesleniyoruz geç gelen ya da kalan adalet adalet değil zulümdür.
İnsanlar bizim insanımız bu ülkenin evlatları bu milletin fertleri talepler duyulsun, istişare edilsin ve hak haklıya teslim edilsin. Mağdurlar ferahlasın, Bekleyenlere umut olsun ve sonucunda yüzler gülsün."