İYİ Parti Odunpazarı İlçe Başkanlığı binasında yapılan toplantıda Gürol Yer, geçtiğimiz haftalarda sosyal medyada gündem olan bir video üzerine açıklamalarda bulundu. Yer'in açıklamaları aşağıdaki gibidir;

"Değerli Basın Mensupları;


Haftalık basın toplantımıza hoş geldiniz.


Güncel hayat akışında geçtiğimiz haftanın en aklımızda kalan ve en yürek yakan bir görüntüsünden bahsederek başlamak istiyorum.


Yapılan bir sokak röportajında yaş almış bir teyzemiz idrak ettiğimiz ramazan ayı bahis ile ramazan pidesinin kokusunu çok canının çektiğini ama alamadığını söyleyerek borç aldığı 100 lira ile ilaç almaya gittiğini ve ayakta zor durmasına rağmen bu yaşta bulaşık yıkamak için iş arıyorum diye söylemişti.


Vicdanı olan herkesin vicdanını sızlatan bu görüntünün yüzlerce örneği maalesef yaşanıyor ve görülmektedir.
Toplum olarak öylesi bir duruma geldik ki mağduriyetlerin, muhtaçların, ihtiyaç sahiplerinin oldukça artması ve maalesef buna karşı sorumluluk sahiplerinin bunu görmemesi, seslere kulaklarını kapatması bizi çok ama çok rahatsız etmektedir.
Bahse devam ile konunun en mağdur ve muhatap kesimi emeklilerimiz ile ilgili konuşmak istiyoruz.


Yaklaşık 16 bin 500 kişilik bir asli kitle olan aileleriyle nüfusumuzun yarıya yakın oranına karşı gelen emeklilerimiz bu dönem dışında hiçbir zaman ötelenmemiş, görmezden gelinmemiş ve dikkate alınmadığı olmamıştı.
İktidar emeklilerimizi maalesef açlığa, sefalete, mağduriyete terk etmiş ve her türlü icraatında en sonda bırakmış yada en görünmez noktaya koymuştur.

Milletvekili Süllü: "Eskişehir Kamuoyu Aydınlatılmalı!" Milletvekili Süllü: "Eskişehir Kamuoyu Aydınlatılmalı!"


Gelen tepkiler ve konunun oy karşılığı hissedilince ilave artışlar, gönül almalar yapılmaya çalışılmış ancak hiçbir şekilde mağduriyet giderici, rahatlama sağlayacak bir duruma konu getirilememiştir.
31 Mart yerel seçimlerine çok kısa bir süre kalması sebebiyle ve oy korkusuyla toplumun en mağdur kitlesi olan emekliler üzerinde yine hesaplar yapıldığı ve sözde müjdeler ile bir şeyler verileceği konuşulmakta.
Biliyoruz ki gerçek hesaplamaların, gerçek kayıpların telafi edilmesi için çok net ve detaylı bir düzenleme gereklidir.
Popülist olarak verilecek günü kurtaracak hiçbir rakam ve oran mağduriyet yaşanan emeklilerimizi rahatlatmayacaktır.
Yüzde elli artırdık denilen bayram ikramiyesi çare değildir.


Hakkaniyeti zedeleyen maaş artışları yetersiz ve anlamsızdır.
Emeklilerimizin yaşadıkları, karşı karşıya kaldıkları olumsuzluklar gerçek rakamlar baz alınarak yapılması gereken tüm düzenleme ve artışlar hayata geçirilmediği sürece ne yaparsanız yapın piyasa koşullarının ve enflasyon canavarının ezdiği emeklilerimizi feraha erdirmeye yetmeyecektir.
İYİ Parti olarak buradan bir kez daha sesleniyoruz.
En azından 11.000 TL bir seyyanen zam verilmeli,
Bayram ikramiyesini en az 7.000 TL yapın, 
En düşük emekli, dul ve yetim maaşını asgari ücret seviyesine getirilmelidir.
2008 Yılında iktidarın yaptığı düzenlemeyle bozulan emekli maaş bağlama oranı yeniden gözden geçirilmelidir.
22.000 TL açlık sınırı, 57.000 TL yoksulluk sınırı olan bir ortamda talep edilen rakamların bile düşünülmesi gerektiği görülmektedir.


Adaletli ve gerçekçi bir gelir dağılımını sağlamak iktidarın görevi boynunun borcudur.
İktidar diyorsa ki 2024 emekliler yılı o zaman sözünü tutacak ve gereğini yapacaktır.
Yoksa 31 Mart Pazar günü emeklilerin hesap sorma günü olacaktır.
Buradan Tüm emeklilerimiz ve vatandaşlarımıza sesleniyoruz.
Bir hafta sonra Pazar günü yapılacak seçimde vatandaşı görmeyen, derdiyle dertlenmeyen, ben yaptım, ben bilirim kibirlinde olan siyasal iktidara yaşadığınız mağduriyetin esas sorumlusu olduğunu hatırlatacak ve kendilerine gelmelerini sağlayacak yada en azından düşünmelerine sebep olacak bir ikazın verilmesi elzem olmuştur.
22 yıllık bir iktidar sürecinde piyasa, ekonomi ve yaşamsal tüm rakamları aldıklarından daha kötü oranlarda bir duruma getiren siyasal iktidar ve yancısının kendiyle yüzleşecek bir sonucu alması gerekmektir.
Bunu kesinlikle de yaşayacaktır diye düşünüyoruz.
İYİ Parti olarak Milletimize mensubiyetin şuuruyla mağdur ve mazlum tüm kesimlerin yanında ve destekçileri, sözcüleriyiz.
Toki eliyle kandırılan, Emeklilikte kademe isteyen, Gazi Sayılmayan, Sma’lı çocuklarımız, Atanamayan öğretmen ve sağlıkçılarımız, Emeklilerimiz bizim için Büyük Türk Milletinin asli parçaları ve değerleri her türlü sıkıntı, dert ve talepleri bizim için çok ama çok önemlidirler. Daima yanlarında dertlerinin seslendiricisiyiz diyerek saygılar sunuyor, katılımınıza teşekkür ediyoruz.