Odunpazarı'nı yönetmeye başladığı günden bu yana yaptıkları projeleri ve ilerleyen süreçlerde yapacağı projelerini açıklamak için lansman düzenleyen Kazım Kurt, sözlerine Odunpazarı'nı yönetmeye başladığı günden bugüne kadar yaşanan değişimleri anlatarak başladı. Ardından önümüzdeki dönem yapacağı projelerini anlatan Kurt'un konuşmasındaki önemli konu başlıkları aşağıdaki gibidir;

Çevre Dostu Belediye Hizmet Binası


Odunpazarı’nı yeni, çevre dostu, modern bir belediye binasına kavuşturacağız. Yenidoğan Mahallemizde kamulaştırma, plan ve proje çalışmalarında sona gelinen belediye hizmet binasını en kısa sürede ilçemize kazandıracağız.


Alzheimer Merkezi


Bölgemizde Alzheimer hastası vatandaşlarımızın ve ailelerinin yaşamını kolaylaştırmak, sosyal hayata katılımını desteklemek amacıyla Vadişehir Mahallesi’ne Alzheimer Merkezi inşa edeceğiz.


Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi Dönüşümü


Konum itibariyle şehrin tam merkezinde önemli bir cazibe merkezi olan Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’ni yerinde dönüştürecek, daha büyük kapasite ve modern bir görünümle kültür ve sanat kenti Eskişehir’e yakışır bir merkez haline getireceğiz.


Kapalı Pazar Yerleri ve Kültür Merkezleri


Mevcut Pazar Yerlerini dönüştürecek, haftanın sadece bir günü kullanılan alanlar olmaktan çıkarıp halkımızın her gün faydalanacağı yaşam ve kültür merkezleri haline getireceğiz.


Vadişehir Gençlik Merkezi


Vadişehir Mahallesi’ndeki Yaşlı Bakım Merkezi ve kreşlerimizin bulunduğu kampüste dördüncü Gençlik Merkezi’mizi inşa edeceğiz. Kurslar, atölyeler ve kuluçka merkezinin yer alacağı Gençlik Merkezi’nde gelecek için önemli bir adım atacağız.


 Çankaya Engelsiz Yaşam Merkezi


Çankaya Mahallemizde engelli vatandaşlarımız için yeni bir Engelsiz Yaşam Merkezi kuracağız. Bu merkezde her yaştan engellinin sosyalleşmesi ve hayata katılması için sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte önemli çalışmalar yürüteceğiz.


Toplama, Ayırma ve Tehlikesiz Atık Geri Kazanım Tesisi


Sürdürülebilir bir çevre için geri kazanılabilir atıkların kaynağında ayrıştırılması, çevre kirliliğinin önlemesi, personel istihdamı sağlanması ve geri kazanım faaliyetleri sonucunda plastik ürünlerin üretilmesinin hedeflendiği projede gelecek nesillere temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için çalışacağız.


Tekstil Fabrikası


İlk gün 10 kadın çalışanımızla başladığımız yolculuk, bugün, 100 kadına istihdam sağlama hedefiyle yeni bir döneme giriyor. Atölyemizin kapasitesini artırarak daha çok kadına ulaşmayı hedeflediğimiz bu yeni dönem, “10 Üreten Kadından - 100 Üreten Kadına”sloganıyla, sadece bir üretim hikayesi değil, aynı zamanda bir dayanışma ve güçlenme hikayesi yazıyor.


Yeni Spor Alanları


Halı sahalar ve spor kompleksleriyle kentimizde gençler başta olmak üzere her yaştan hemşehrimizin spora kolay ve ücretsiz ulaşmasını sağladık. Sağlıklı nesiller için yeni spor alanları yaratmaya ve spor kulüplerimizi desteklemeye devam edeceğiz.


Tarihi Bölge’de Yeni Bir Cazibe Merkezi


Odunpazarı Tarihi Bölge 103 Ada’da yeni müzeler ve cazibe merkezi oluşturacağız. Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi’nin bulunduğu bölgede önemli bir dönüşüme imza atacağız.


Otomobil Yarışları Pisti


Odunpazarı Belediyesi ve Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu iş birliğiyle Kıravdan Mahallemize Otomobil Yarışları Pisti yapıyoruz. Ulusal ve uluslararası birçok yarış organizasyonuna ve eğitim faaliyetlerine ev sahipliği yapacak olan Otomobil Yarışları Pisti, Odunpazarı’na binlerce turistin gelmesini sağlayacak, kentimize katma değer kazandıracak.


Yeni Kreşler


Çocuklarımızın nitelikli eğitime kavuşmaları için var gücümüzle çalışmaya, Odunpazarı’na yeni kreşler kazandırmaya devam edeceğiz.


Yeni Halk Merkezleri


“Halk için Halk Merkezleri” sloganı ile kadın, çocuk, genç, yaşlı, toplumun tüm gruplarına yönelik atölye ve eğitim çalışmaları gerçekleştirdiğimiz halk merkezlerinin sayısını arttırmaya devam edeceğiz.


Yeni Parklar ve Yeşil Alanlar


“Yeşil Odunpazarı" için çalışmaya, yaptığımız onlarca parka yenilerini eklemeye, Odunpazarı’na ve Eskişehir’imize nefes olmaya devam edeceğiz.


 Hanım Evleri


Kadınların büyük ilgi gösterdiği, doğum günü, nişan, toplantı, gün ve benzeri etkinlikler için ücretsiz kullandıkları Hanım Evleri’nin sayısını mümkün olduğunca arttıracağız.


İmece Fırınları


Mahalle sakinlerinin bir araya gelerek geleneksel imece kültürünü yaşatmalarına ve mahalledeki dayanışmayı güçlendirmelerine yardımcı olan İmece Fırınları’nın sayısını arttıracağız.


Yeni Güneş Enerjisi Santralleri ve Elektrikli Araçlar

Cumhuriyet Halk Partisi'nden 23 Nisan Kutlaması Cumhuriyet Halk Partisi'nden 23 Nisan Kutlaması


Çevre dostu yeni Güneş Enerjisi Santralleri kuracağız. Bu tesislerde ürettiğimiz enerjiyi belediyemize kazandıracağımız elektrikli araçlarda kullanacak, karbon salınımı azaltacak ve yakıttan tasarruf edeceğiz. Çevreci çalışmalarımızı her alanda arttırarak sürdüreceğiz.


İstihdam Ofisi


Eskişehir’de devrim niteliğinde bir yenilik, yapay zeka destekli özel istihdam ofisi. Eskişehir’de iş arama ve eleman bulma süreçlerini köklü bir şekilde dönüştürecek, teknoloji ve yenilikçiliği bir araya getiren özel bir istihdam ofisi kuracağız.


Mısır Kurutma Tesisi


Mısır üreten çiftçilerimizi desteklemek, üretimde verimliliği arttırmak, ekim alanlarından daha fazla yararlanmak amacıyla Kalkanlı mahallemizde Mısır Kurutma Tesisi’ni hayata geçireceğiz. Çiftçimiz kazanacak, şehrimiz kazanacak.


Dul ve Yetim Aylığından Başka Geliri Olmayanlara Halk Kart Desteği


Türkiye’ye örnek olan sosyal yardım modelimiz Halk Market’ten faydalanan hemşehrilerimizin sayısını arttıracağız. Zorlu ekonomik koşullarda Dul ve Yetim aylığıyla geçinmeye çalışan hemşehrilerimize Halk Kart ile destek olacağız.

2 Yeni Ticaret ve Cazibe Merkezi


Belediyemiz mülkiyetindeki iki ayrı alanda, bölgedeki vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik, ticari aktivitelerin yer aldığı cazibe merkezleri oluşturacağız.


Ulusal ve Uluslararası Festivaller


Odunpazarı’nda turizm, eğitim, kültür ve sanata katkı sunan festivallerimiz tüm hızıyla sürecek. Uluslararası Ahşap Heykel Festivali, Uluslararası Cam Festivali, Seramik Pişirim Teknikleri Çalıştayı, Lületaşı Festivali ve Uluslararası 3D Gençlik Festivallerimizle Odunpazarı’nın prestijini yükseltmeye devam edeceğiz.