Okulların açılmasıyla kırtasiye sektöründe başlayan hareketlik sonrasında veliler, geçen yıla oranla fiyatlarda artışların yüksek olduğunu belirtiyor. Esnaf ise internet üzerinden yapılan satışlardan rahatsız.

2022-2023 eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla milyonlarca öğrenci ders başı yaptı. Kırtasiye esnafı ise yüksek fiyatları, perakende satışın düşmesi ve nakliye masraflarının artmasına bağlıyor.
Çocuğuyla okul alışverişi yapmaya çıkan Devrim Baykal, “Çocuğumla okul alışverişi yapmaya çıktık, 3. sınıfa geçti. Geçen sene ve bu seneki fiyatlar arasında fark var. Boğazımızdan, üstümüzden, başımızdan kısacağız, çocuk için bir takım fedakârlıklarda bulunacağız ve mecbur alacağız. Çocuklar geleceğin teminatı o yüzden yatırım yapmak zorundayız” diye konuştu.

Eskişehir'de 1415 çiftçiye 697 ton tohum Eskişehir'de 1415 çiftçiye 697 ton tohum


Kırk beş yıldır kırtasiye dükkânı işleten Necmi Soylu, müşterilerin ilk fiyat sorduğunu belirtti. Soylu, malzeme fiyatlarındaki artışın perakende satışın düşmesi ve nakliye masraflarının artmasına bağladı. Vatandaşın alışverişi internet üzerinden gerçekleştirmesinin kendi işlerinin düşmesine neden olduğunu vurgulayan Soylu şunları söyledi:
“45 yıldır bu işi yapıyorum. Perakende satış düştü çünkü insanlar artık alışverişini internet aracılığıyla halletmeye çalışıyor. Zincir marketlerde de ucuzluk imajı yayıldığı için, o psikoloji yerleştirildiği için insanlar ucuza alışveriş yaptığını sanıyor ama bizim gibi küçük esnaflarda da ürünler aynı fiyat. Bugün itibari ile yoğunluk yok. Öncelikle gelen müşterimiz haklı olarak fiyat soruyor. Önce piyasa analizi yapmak istiyor”