3 kırsal mahallede, mülkiyeti belediyeye ait tarım arazilerine buğday ve arpa çeşitleri, nohut, fasulye ve yulaf eken belediye, hasattan elde edilen nohut ve fasulyesi, Halk Market aracılığı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlarla paylaşacak. 

Odunpazarı Belediyesi, Kalkanlı, Türkmentokat ve Yahnikapan mahallelerinde mülkiyeti belediyeye ait olan tarım arazilerinde gerçekleştirdiği tarımsal faaliyetlerine devam ediyor. Odunpazarı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında Kalkanlı Mahallesinde 15 da alanda karakılçık buğdayı, 50 da alanda abide, köprü,  yüksel buğday çeşitleri, 30 dekar alanda ise damla, pınar arpa çeşitleri deneme ekimleri yapıldı. Deneme alanın içine ve Kalkanlı mahallesindeki tarım alanlarına 70 dekar nohut ve 7 da kuru fasulye ekimi de gerçekleştirildi. Türkmentokat Mahallesi’nde 75 da alana ise yulaf ekimi yapıldı. Buğday ekim alanlarından alınan samanlardan da 630 adet balya yaptırıldı. Gerçekleştirilen hasat çalışmaları sonucunda 8bin 760 kg arpa, 16 bin 300 kg buğday, 16 bin 440 kg yulaf ve 5520 kg nohut elde edildi.

25 Ağustos Cuma günü açılışı gerçekleştirilecek olan Kalkanlı Mahallesi’ne kurulan Yeni Çeşit Deneme ve Çiftçi Eğitim Merkezi’nde çeşitli bahçeler oluşturularak, çeşitli bitkilerin denemeleri yapılıyor. Oluşturulan tıbbi aromatik bitkiler bahçesine; tıbbi nane, gojiberi, gluberi, aronia, tıbbi papatya, çemen, anason, istanbul kekiği, izmir kekiği, sarıkantaron,

fesleğen ve çörek otu bitkilerinin dikim ve ekimleri yapıldı. Meyve bahçesine ise trabzon hurması, hünnap, kiraz, badem ve ceviz çeşitleri dikildi.

AMACIMIZ BİTKİ ÇEŞİTLİLİĞİNİ ZENGİNLEŞTİRMEK

Önümüzdeki yıllarda özellikle yem bitkileri deneme ekimlerine öncelik verileceğini belirten Kırsal Hizmetler Müdürlüğü yetkililer, elde edilen sonuçları üreticiler ile paylaşılacaklarını söyledi. Amaçlarının kıraç ekim yapılan alanlarda bitki çeşitliliğini zenginleştirmek olduğunu

ESO ve KOSGEB'den Model Fabrika ESO ve KOSGEB'den Model Fabrika

kaydeden yetkililer, “Bölgemize uyum sağlaması muhtemel bitkilerin deneme ekimlerini yapmak birinci önceliğimiz olacak” dedi.