Başkan Büyükerşen'den Fuardaki Stantlara Ziyaret Başkan Büyükerşen'den Fuardaki Stantlara Ziyaret

BİR ÇOCUĞUN OKUL MASRAFI 4 BİN 500 TL’Yİ BULUYOR

Bir okul çantasının bu sene ortalama 800 TL olduğunu söyleyen Süllü, “Çantanın içine koyacağınız bir kurşun kalem 20 TL, kalemleri koyacağınız bir kalem kutusu 100 TL, bir silginin tanesi 20 TL’den başlıyor. Okul servis ücretleri, okul kıyafetleri ve beslenme çantasını da hesaba kattığımızda bir çocuğun masrafı 4 bin 500 TL’yi buluyor. Asgari ücretle geçinen bir ailenin bu masrafları karşılaması mümkün değil.” açıklamasında bulundu.

VELİLER OKUL MASRAFLARINDAN DERTLİ

Bir kırtasiyeci Süllü’ye, “Bu sene zam oranı yüzde 100’ü aştı, geçen sene aldığımız defter fiyatları neredeyse 4 kat pahalandı. Doların yükselmesiyle birlikte bu sene özellikle okul çantası fiyatlarında bayağı artış oldu. Artık asgari ücretle geçinenlerin çocuk okutabilmesi daha da zorlaştı. Devletin bu duruma bir çözüm bulması gerekiyor” dedi. Süllü, “Açlık sınırı altında kalan maaşlarla ayın sonunu zor getiren vatandaş şimdi de çocuklarının okul masraflarıyla dertleniyor. İktidar yanlış ekonomi politikalarının bedelini şimdi de öğrencilere ödetiyor” ifadelerini kullandı.

SİYASİ KAYGILARLA HAREKET EDİLMESİ EĞİTİMDEKİ HİÇBİR TEMEL SORUNU ÇÖZMÜYOR

“Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in geçtiğimiz hafta sonu Eskişehir’e yaptığı ziyarette velilerimizin karşı karşıya kaldığı bu çaresizlik ve endişe maalesef gündeme gelmemiştir” diyen Süllü, “Hızla düşen alım gücünün velileri ve öğrencileri okul alışverişinde çok zor durumda bırakmasına bir çözüm üretmeyen Sayın Bakanın, eğitimde var olan sorunların kaynağı sanki yerel yönetimlermiş gibi bir söylem içerisinde olması asla kabul edilemez. Bu söylem, okul ve kırtasiye masrafları karşısında, devlet okullarında zorunlu bağışlar karşısında çok zor durumda kalan Eskişehirli velilerimize hiçbir fayda getirmemiştir. Eğitimde var olan sorunların çözümüne yönelik yerel yönetimler ile daha fazla diyalog kurulması ve iş birliği yapılması gerekirken, siyasi kaygılarla hareket edilmesi eğitimdeki hiçbir temel sorunu çözmediği gibi okul ve kırtasiye masraflarındaki astronomik artışları da engellememiştir. Sayın Milli Eğitim Bakanı, okul ve kırtasiye masrafları, zorunlu bağışları öncelikli olarak gündemine almalıdır” değerlendirmesinde bulundu.