Yenilik Partisi Eskişehir İl Başkanı Serkan Ortatepe şu yazılı açıklamayı yayınladı;

“Mayıs ayı içerisinde Tasarruf tedbirleriyle ilgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Bu tedbirlere Eskişehir’deki belediyeler de uymak zorundalar. Bildiğimiz kadarıyla belediyelerin personel giderleri bütçelerinin yüzde 30’unu aşamıyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve 14 ilçe belediyemiz de kentimizde ciddi istihdam sağlayan kurumlar. Tam rakam bilmesek de 10 bine yakın insan çalıştırdıkları düşünülüyor. 

Geçtiğimiz günlerde Tepebaşı Belediyesi çeşitli gerekçeler sonucu 54 işçinin işten çıkarıldığını açıklamak zorunda kalmıştı. Odunpazarı Belediyesi Başkanı Kazım Kurt da bizde işçi çıkarma olmayacak açıklamasını yapmıştı. Eskişehir’de hiçbir belediye çalışanının işine tasarruf tedbirleri gerekçesi ile son verilmemeli. Tasarruf yapılacaksa çok farklı yöntemler bulunup devreye sokulmalıdır. Belediyenizin bütçesini geçen personel alımı yaptıysanız ve yüzde 30’a düşürmek için işçi çıkarırsanız o zaman sonuçlarına katlanmak zorunda kalırsınız. Eskişehir 920 bin nüfuslu olsa da her şey çok hızlı bir şekilde duyulur. Eskişehir basını bu konularda oldukça hızlı. 

Gözümüz Gibi Koruyacağız Gözümüz Gibi Koruyacağız

Ekonomik sıkıntıların tavan yaptığı, insanların kıt kanaat geçinmek zorunda olduğu bir dönemde insanların işlerine son vermeyin. Böyle bir düşünceniz inşallah yoktur. Var ise derhal vazgeçin ve tasarruf için farklı yöntemler bulmaya çalışın. Vermek istediğimiz mesaj oldukça nettir. Tasarruf tedbirleri işçi kıyımlarına neden olmasın.

Yenilik Partisi Eskişehir İl Başkanlığı olarak bu konuyu yakından takip edeceğimiz ve işten çıkarılan veya çıkarılacak tüm işçilerin yanında olduğumuzu belirtmek isteriz.”

Editör: Buğrahan Doğangil