Eskişehir'de düzenlenen 15. Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumunu değerlendiren Prof. Bilgihan Uzuner, “Etkinlik yıllar içerisinde hem Türkiye’de hem de Dünya’da önemli bir noktaya geldi ve buraya davet ettiğimiz sanatçılar, hayatlarının en büyük eserlerini üretiyorlar” dedi.

Cüneyt Arkın'ın adı yaşatılıyor Cüneyt Arkın'ın adı yaşatılıyor

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi tarafından organize edilen 15. Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu’nda yapılan çalışmalar Eskişehirli sanatseverlerce yoğun ilgi görüyor. Sempozyumda yapılan faaliyetlerden ve katılımcıların gerçekleştirdiği projelerden bahseden sempozyum organizatörü Prof. Bilgihan Uzuner, etkinliğin hem yıllar içerisinde Türkiye'de önemli bir noktaya geldiğine hem de Dünya’ca bilinen bir organizasyon olduğuna dikkat çekti. Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun, Türkiye’de yapılan en büyük sanat ve seramik festivali olduğunu belirten Uzuner, “Davet ettiğimiz sanatçılar, verdiğimiz asistanlar ve malzemeler ile hayatlarının en büyük eserlerini Eskişehir’de üretiyorlar” dedi.

“Festival aynı zamanda bir okul vazifesi görüyor”
Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde çalışmalar yapan Prof. Uzuner, “Eskişehir çerçevesinde yollarda ve parklarda 200’den fazla heykel var. Biz burada yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere 140 sanatçı ile çalıştık. Yaklaşık 600 öğrenci, sanatçılarımızın yanında asistanlık yaptı. Festival, aynı zamanda bir seramik okulu vazifesi görüyor. Okuldan çok daha fazla deneyim kazanıp öğrendikleri birçok teknik ile beraber burada uygulamaya koyuluyorlar. Güzel işlere imza atıyorlar. Aynı zaman etkinlikte rekor sürede bitirilen eserleri, parklarda sergilemeye devam ediyoruz” şeklinde konuştu.