Afyonkarahisar Alanyurtlular Derneği Başkanı İbrahim Kartal'ın konuşması ile başlayan ziyarette, Kartal Alanyurt Derneği olarak Eskişehir'i kendi memleketleri olarak gördüklerini belirterek, Eskişehir'de yaklaşık 3000 Alanyurtlu'nun yaşadığını ifade etti. Kartal, son yıllarda köylerinin etrafında yapılan maden çalışmalarının iktidarın kazanç hırsı nedeniyle köylerini mahvetmeye başladığını dile getirdi. Başkan Kartal, belediyeden tek taleplerinin köylerine bir yol yapılması olduğunu belirtti. Ayrıca, farklı isteklerinin de bulunduğunu ancak bunları Ayşe Başkanı'na kutlama ziyaretlerinde ileteceklerini ifade etti.


“Bu şehir, bu üç başkanın hediyesidir.”


Ayşe Ünlüce ise şu açıklamalarda bulundu: "Sizlerin ne kadar Cumhuriyete ve Atatürk’e bağlı olduğunu biliyorum. Cumhuriyetin 100. Yılını kutlarken, ben inanıyorum ki cumhuriyet kadını bir belediye başkanı Eskişehir’e yakışacak. Öncelikle Alanyurt yoluyla başlamak istiyorum.       4 buçuk kilometre yapılamayacak iş değil, ama hem pandemi hem deprem nedeniyle programımız o kadar çok değişti ki, sosyal yardıma öncelik vermek zorunda kaldık ama benim buradan size sözüm olsun, o yolu yapacağım. Kazım başkanım, size ülkenin içinde olduğu tabloyu çizdi. Asgari ücret karşılaştırılıyor ya, hani Avrupa'yla? Avrupa'da yaşayan insanların %10 asgari ücretle çalışıyorken, Türkiye’de yaşayan vatandaşımızın %50 asgari ücret alıyor. Emekli maaşları ortada, 10 bin TL. Kazım başkanımın dediği gibi, zenginler mi kazansın, yoksullar mı? Biz yerelde 25 yıldır Yılmaz Hocamla bir dönüşüm yaşadık, bu şehre bir hayat kültürü kazandırdık. Birlikte huzur içinde yaşama kültürü. Kazım başkan, Odunpazarı'nda halkçı belediyeciliğin nasıl olacağını öğretti. Ahmet başkanımız da 20 senedir bu şehirde, 'Hayat Tepebaşı'nda güzel' diyerek Tepebaşı'nı hediye etti. Bu şehir, bu üç başkanın hediyesidir. Bu şehre sahip çıkalım, AKP hükümetine sandıkta cevap verelim."


“Bu seçim, yoksullarla zenginlerin seçimi”    


Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, : "Bugün, Büyükşehir Belediye Başkanı adayımızla birlikte geldik. Biz, bu bölgeyi çok iyi bilen ve burada çalışan insanlarız. Bu bölge, partiyi Eskişehir'de birinci yapar. Alanyurtlu hemşerilerimizin desteğini arkamızda hissettik. 31 Mart seçimi her seçim gibi önemli, ama farklı özellikleri olduğunu unutmamak lazım. Bu seçim, genel seçim havasında bir yerel seçim. Ekonomi çok kötü yönetiliyor ve insanlarımız ekonomik sıkıntılar içinde. Bunun suçlusu da Cumhurbaşkanıdır. Türkiye'deki sosyal demokrat belediyeler olarak, Halk Ekmekle ekmek fiyatlarını dengede tutmaya çalışıyoruz. İşte o yüzden Ayşe Ünlüce başkan olmalı. Bu seçim, yoksullarla zenginlerin seçimi. Belediyecilikten zaten anladıkları yoktu. Eğer belediyemizde çalışan işçilere Tayyip Erdoğan hükümetinin öngördüğü enflasyon oranında %38 zam yapsaydık, belediye işçimiz geçinemeyecekti. Biz %65 yaptık, işçimiz geçinebilsin diye. İşte sosyal belediyecilik budur." Dedi.


“Eskişehir'in belediye başkanları çok uzun süredir yatay mimari için direndiler.”


Ziyaretin soru-cevap kısmında Alanyurtlu vatandaşlar, Ayşe Ünlüce'ye Eskişehir'de kentsel dönüşümü ve depreme dirençli kent oluşumunu nasıl sağlayacaklarını sordular. Ünlüce şu şekilde cevap verdi: "6 Şubat'a çok az kaldı. Geçtiğimiz yıl gece saat 4'te deprem oldu ve bir acıyla uyandık. Deprem 11 il gibi çok büyük bir coğrafyayı kapsadı. Artık hiçbir siyasetçi bu konuları halının altına atamaz. Eskişehir'in belediye başkanları çok uzun süredir yatay mimari için direndiler. O yüzden diyorum ki, bu şehri korumalıyız. Zemini sağlam, maliyeti daha az yerleri belirlememiz lazım. Zaten biliyorsunuz, üç belediye başkanımız ve inşaat mühendisleriyle bir protokol imzaladık. Belediyeler bu konuda tek görevli değil; biz şehirdeki tüm paydaşlarla beraber çalışıp, bu konuda çözüm üreteceğiz” dedi.
 

4 Şubat 2024 Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ayşe Ünlüce, Kent Konseyi Vişnelik Mahalle Meclisi Toplantısına katıldı. Toplantıya Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı da katıldı.
Vişnelik Mahalle Meclisi Başkanı Ahmet Arıcı, Vişneliler Mahalle Meclisi'nin 2019 Aralık sonunda kurulduğunu ve o tarihten itibaren mahallenin karşılaştığı sorunlara çözüm üretme noktasında başarılı çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirtti. Arıcı, “İyi ki geldiniz” diyerek Ayşe Ünlüce'nin toplantıya katılımından memnuniyet duyduklarını ifade etti.
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ayşe Ünlüce, Vişnelik Mahallesi sakinlerine hitaben yaptığı konuşmada, Vişnelik mahallesinde yaşayan biri olarak katılımcılara "Hoş geldiniz" demek istiyorum. Ünlüce, mahalle sakinlerinin Cumhuriyet'e ve Atatürk'e duyduğu bağlılığı bildiğini vurgulayarak, Cumhuriyetin olanaklarıyla yetişmiş bir kadın olarak Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmaktan gurur duyduğunu ifade etti.


"SON 5 YILDA BÜTÇEMİZİ SOSYAL YARDIMLARA HARCIYORUZ"


Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin son beş yıldır bütçelerini sosyal yardımlara yönlendirdiklerini belirten Ünlüce, pandemi ve deprem gibi zorlu süreçlerde halkın yanında olmaya devam ettiklerini söyledi. Ünlüce “Pandemi ve depremle birlikte son beş yıldır bütçemizi sosyal yardımlara harcıyoruz. Ekonomik zorluklarla mücadele eden vatandaşlarımız emekli maaşı ile geçinmeye çalışıyor. Biz, dayanışma ve mücadele ruhuyla seçime hazırlanmalıyız. Önceki dönemlerde mecliste azınlıkta olduğumuz zamanlar oldu. bu seçimde mecliste çoğunluğu sağlamalıyız ki hizmetlerimiz aksamasın.” Dedi.

    
“KONYA'DA VE KOCAELİ'NDE BAŞARAMADIKLARINI BURADA NASIL BAŞARACAKLAR”


Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, yaptığı açıklamada, "Biz birlikte çalışmalıyız. Kapı kapı dolaşıp, Ayşe Başkan ile bizim başarılarımızı anlatmalısınız. 'Nasıl olsa buralarda birinci çıkıyoruz' demek yerine, muhalif oyların bize gelmesini sağlamalıyız" dedi. Kurt, “Adalet ve Kalkınma Partisi'nin adayının vaatlerini dinledim, ooo atıyor. Konya'da ve Kocaeli'nde başaramadıklarını burada nasıl başaracaklarını düşünmeliyiz. Biz dürüst bir şekilde çalışıyoruz, ağır Sayıştay denetiminden geçiyoruz. Ben 10 yıldır, Ahmet Abi 20 yıldır, Yılmaz Hocam 25 yıldır demek ki iyi belediyecilik yapıyoruz. Su fiyatını konuşuyorlar; Sakarya belediyesinde su 24,6, yani bizden pahalı. Orada başarılı olamayanlar burada nasıl başarılı olacaklar, bu hayat pahalılığında" şeklinde konuştu.

Ayşe Ünlüce Kırsalda Üretime Büyük Önem Veriyor Ayşe Ünlüce Kırsalda Üretime Büyük Önem Veriyor


 "AYŞE HANIM, BİZİM MAHALLE SAKİNİMİZ"


Vişnelik Mahalle Muhtarı Meriç Güney, yaptığı açıklamada, "Ayşe Hanım bizim mahalle sakinimiz. Siz gelmeden önce komşularımızla konuştuk, seçimden sonra hem Büyükşehir hem de Odunpazarı belediyemizle koordineli çalıştık ve bundan sonra da aynı uyum içinde çalışmaya devam edeceğiz" dedi.