3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Sivrihisar Belediyesince engelli çocuklar için program düzenlendi. Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, çocuklara hediyeler takdim ederek, ailelerle sohbet etti. Yüzügüllü, “Belediye olarak ilçemizde engelli kardeşlerimizin hayatını kolaylaştırmak için önemli projelere imza atıyoruz” dedi.

Odunpazarı SOBE İle İhtiyaç Sahiplerinin Daima Yanında Odunpazarı SOBE İle İhtiyaç Sahiplerinin Daima Yanında

Sivrihisar'daki engelli çocuklar aileleriyle birlikte unutulmayacak bir gün yaşadılar. İlk defa sinema ile tanışarak patlamış mısır eşliğinde animasyon filmi izleyen çocuklar, aileleri ile doyasıya eğlendiler. Sivrihisar Belediyesi Sanat Atölyeleri çerçevesinde hizmet veren seramik atölyesine katılan çocuklar, öğretmenler ve aileleri ile hamur yoğurup şekiller yaptılar. Baskı yöntemi ve şekil çıkarma işlemlerini öğrenen çocuklar seramik atölyesine yeniden gelmek için aileleri ile plan yaptılar.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde engelli bireylerle bir araya gelen Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, ”OECD, AB ve Türkiye verilerine göre dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15'i engelli bireylerden oluşuyor. Yani dünyada 1 milyar engelli var. Türkiye'de ise bu oran nüfusun yaklaşık nüfusun yüzde 3'ünü oluşturuyor. Hepimiz birer engelli adayıyız ve bu nedenle bu özel farkındalık gününde engellilere engel olmayın. Bu durum onların günlük yaşamlarında diğer bireylerden daha çok sayıda ve çeşitli sorunlarla mücadele etmelerine neden olmaktadır” dedi.
Yüzügüllü, “Engelliliği bireysel özelliklerden ziyade toplumsal ve çevresel etmenlere bağlayan çağdaş bir anlayış gereklidir. Toplumsal yaşam alanlarının, kamu binalarının, yolların ve yaya geçitlerinin otobüs duraklarının kaldırımların, yani neredeyse tüm kentin yeniden bu kısıtlılık halleri düşünülerek imar edilmesi gereklidir” dedi.