Türk edebiyatının usta isimlerinin okuduğu, kütüphanelerinde tuttuğu kitapları, Eskişehirliler ile buluşturan Odunpazarı Belediyesi, o kitaplıklardan müzeler kuruyor; usta isimleri bu müze-kütüphanelerde yaşatıyor

Riskli 5 Bin bina daha dönüşüyor Riskli 5 Bin bina daha dönüşüyor

Odunpazarı Belediyesi’nin tarihi konakları restore ederek adını yaşattığı isimlerden biri de Türkiye’nin en üretken aydınlarından biri olan Doğan Avcıoğlu oldu. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un talimatıyla Odunpazarı Tarihi Bölgede bir konağı restore ederek kütüphane haline getiren belediye, bu kütüphanede Doğan Avcıoğlu’nun eserlerini ve arşivini sergileyecek.

1 (2)-2

Çalışmaları tamamlanmak üzere olan Doğan Avcıoğlu Kitaplığı’nın yakın zamanda açılışı gerçekleşecek. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, çalışmaları yerinde takip etmek için Odunpazarı Tarihi Bölgede bulunan Doğan Avcıoğlu Kitaplığına gitti. Yetkililerden çalışmalar ile ilgili bilgi alan Başkan Kurt, çalışmaları denetledi. Başkan Kurt, çalışmaların kısa sürede tamamlanarak Doğan Avcıoğlu Kitaplığının en kısa sürede hizmete gireceğini söyledi.

1 (4)

“AVCIOĞLU DÜNE OLDUĞU KADAR YARINA DA IŞIK TUTMAYA DEVAM EDECEK”

Cumhuriyet’in ilerici birikimlerinin bir temsilcisi olan Doğan Avcıoğlu’nun adının, Odunpazarı Tarihi Bölgede yaşamaya devam edeceğini kaydeden Başkan Kurt, Avcıoğlu’nun adını taşıyan bu kitaplık ile düne olduğu kadar yarına da ışık tutmaya devam edeceğini kaydetti. Tarihi Odunpazarı Bölgesi’ni tarih, sanat ve kültürün merkezi yapmaktaki kararlılıklarının devam ettiğini vurgulayan Başkan Kurt, ‘Tarihi Bölgeye yeni müze, sanat merkezi’ sözünü de hatırlatarak, “Biz, hemşehrilerimize verdiğimiz sözün arkasındayız. Odunpazarına yeni müzeler, sanat merkezleri, kitaplıklar açmaya devam ediyoruz. Doğan Avcıoğlu Kitaplığı’nın açılışını da çok kısa bir süre sonra gerçekleştireceğiz. Bu kitaplık ile Odunpazarı’na, Eskişehir’e ve özellikle de Türkiye’nin aydınlık geleceğine yatırım yapıyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

1 (1)