Tepebaşı Belediyesi, BEBKA 2022 Yılı Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı’ndan destek alarak hayata geçirdiği Tarımsal Üretimde Tahmin ve Erken Uyarı Sistemleri Projesi’yle örnek çalışmalara imza atmayı sürdürüyor.

Eskişehir’de ilk defa uygulanan ve 5 farklı noktaya kurulan Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı İstasyonları oluşan herhangi bir hastalık ya da meteorolojik olaylara karşı üreticiye önceden uyarı vererek önlem almalarını sağlıyor. Proje ile 2023 üretim sezonunda elma karaleke hastalığı, sarı pas hastalığı, soğan mildiyösü enfeksiyonu, elma iç kurdu zararlısı, ceviz antraknozu hastalıkları enfeksiyonu, domates yaprak leke hastalığı, domates mildiyösü, nohut antraknozu, domates güvesi ve şeker pancarı yaprak leke hastalığına karşı uyarıda bulunuldu.

Tahmin ve Erken Uyarı Sistemleri ile elde edilen verilerin yanı sıra Tepebaşı Belediyesi ekiplerinin arazi gözlemleri sonucunda üreticilere hastalık ve zararlılara karşı kimyasal mücadele önerilerinde bulunuldu. Tepebaşı ilçesindeki üreticilerine 2023 yılı süresince 9 farklı hastalık türünde uyarı SMS’i gönderilirken, üreticiler de sağlanan destekten dolayı Tepebaşı Belediyesi’ne teşekkürlerini iletti. Tepebaşı’nda tarımsal faaliyet gösterilen 477 bin 769 dekar alanı kapsayacak şekilde 5 mahallede istasyonlar kuruldu. Ayrı iklimsel özelliklere sahip Beyazaltın, Cumhuriyet, Kavacık, Yusuflar ve Takmak mahallelerinde kurulan Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı İstasyonları, tüm Tepebaşı kırsalına hizmet veriyor.

Kurulan Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı İstasyonları ile ilgili detaylı bilgi almak isteyenler 0 (222) 211 40 00/8919 numaralı telefondan yetkililere ulaşabiliyor.