Tepebaşı Belediyesi’nin “Her Ev Bir Mandıra” sloganı ile başlattığı Sütten Peynire Dönüşüm adlı söyleşi yoğun katılım ile gerçekleştirildi. Söyleşide uzmanlar önemli bilgiler aktarırken, projenin hayata geçirilmesi için de kurul oluşturuldu.


Tepebaşı Belediyesi üretimin desteklenmesi ve kent sakinlerinin doğal ürünlere ulaşabilmesi ve adına çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu kapsamda “Her Ev Bir Mandıra” sloganı ile Sütten Peynire Dönüşüm söyleşisi Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın katılımı ile Özdilek Sanat
Merkezi’nde düzenlendi. Söyleşide Tepebaşı Kırsal Kalkınma Kurulu Başkanı Mehmet Kızılinler ve Eskişehir Aşçılar Derneği Başkanı Kemal Kaya katılımcı kadınlara önemli aktarımlarda bulundu.

26 Yıllık Büyük Küslük Son Buldu 26 Yıllık Büyük Küslük Son Buldu


Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç çalışmaların başarı ile sonuçlanacağına inandığını belirterek;

“Sütün daha iyi değerlendirilmesine yönelik planlarım vardı. Genelde üreticilerimiz, sütlerini doğrudan firmalara veriyor. Belki de sütlerini işleyip, ürünler ortaya koyabilirler diye düşünüyorum. Yapılacak çalışmalara bireysel katkılar çok önemli. Şehirde yaşayan vatandaşlarımızın süt alarak kendi yoğurtlarını, peynirlerini, tereyağlarını yapmaları çok da zor değil. Öte yandan üreticilerimizin sütlerini ürüne dönüştürerek, tek elden satmalarının yararlı olacağını düşünüyorum. Nasıl ki Kadın Üretici Satış Noktasını yaptıysak bunu da başarabiliriz. “Her Ev Bir Mandıra” projesi aklıma geldiğinden bu yana yapabileceğimizi düşünüyorum. Kemal Bey aramızda, bu işin duayenlerinden. Önemli olan ilk aşamada
bilgimizi artırıp, hayata katabilmek olacak. Diliyorum bu çalışmalar başarı ile sonuçlanacak.” dedi.


Tepebaşı Kırsal Kalkınma Kurulu Başkanı Mehmet Kızılinler;

“Dünyada pek çok peynir çeşidi var. Bizim toplumumuza, damak tadımıza uygun olan çeşitleri üzerine
eğitimler yapmak istiyoruz. Özellikle pazarlama aşamasında bir marka oluşturabilmek, bir mandıra oluşturabilmek gibi geniş amaçlarımız var. Bugünkü toplantı bu hedeflerin ilk toplantısı, katılım çok iyi. Projemizin nereye kadar gidebileceği de katılımcılarımıza bağlı olacak. Kurul olarak insanımızın kendi ayakları üzerinde durmasını önemsiyoruz. Şehir merkezinde oturan insanlarımız da bizim etkinliklerimize katılarak süt ve süt ürünlerinin yapılması üzerine kendisini geliştirebilir.” diye konuştu.