Sağlık Emekçileri Sendikası (SES), ESOGÜ Tıp Fakültesinde icap nöbetine bırakılan ve nöbet paraları ödendikten sonra ödemelerin personelden yeniden geri istenilmesine karşı bir eylem yaptı. Yapılan eylemde, “Yapılan işlem hukuki ve etik değildir” denildi.

SES Şube Yönetim Kurulu Adına  Dr. Birtürk Özkavak tarafından yapılan açıklamada kısaca şu görüşlere yer verildi;

Anadolu Üniversitesi ile Tepebaşı Belediyesi Arasında Protokol İmzalandı Anadolu Üniversitesi ile Tepebaşı Belediyesi Arasında Protokol İmzalandı

İcap nöbeti tutan kişi tıpkı diğer nöbet gibi bütün gününü çalışma biriminde geçirmiş gibi olur.Yani çalışmadan para almak değil tam tersine tüm gün ücret almayı hak eder .Öncelikle bunun böyle bilinmesi gerekir.Sağlık emekçileri haksız ithamlarla karşı karşıya bırakmak gerçeği yansıtmaz.  Geçtiğimiz hafta, Sayıştay’ın yaptığı denetlemeler baz alınarak çalışanlara fazla ödemeler yapıldığı iddia edilmektedir. Bize göre var olan mevzuatın yanlış yorumlanmasından dolayı yüzlerce arkadaşımızdan binlerce lirayı bulan rakamların bir ay içinde ve tek seferde ödenmesi istenmektedir. Bunu etik ve hukuki bulmuyoruz. Sağlık emekçileri icap nöbetlerini eksiksiz tutmuş ve ücretlerini almışlardır. Bu ücretleri yöneticiler hesaplamıştır. Şimdi sormak isteriz, ödenen bu ücretlerin fazla olduğuna nasıl ve hangi mevzuata göre karar verilmiştir. Üstelik geri ödenmesi istenen rakamların nasıl hesaplanmıştır. Hangi veriler baz alınmıştır, açık değildir. Yasalara uygun bir tebliğ yapılamadan, yasal sürelere uyulmadan, çalışanlara detaylı bilgi verilmeden geri ödemeler talep edilmektedir. Gece demeden tatil demeden icap nöbetlerine gelip çalışan arkadaşlarımız, kara kışın ortasında adeta cezalandırılmaktadır. Ayrıca bu durumlar kamuoyuna yanlış aktarılarak sanki çalışanlar suçlu açgözlü gösterilmiştir. Bu durum kabul edilemez.

SES olarak, çalışanların yanında olacağımızın bilinmesini isteriz. Çalışmaktan ve görevini eksiksiz yerine getirmiş sağlık emekçilerinin mağdur olmasına izin vermeyeceğiz. Her türlü hukuki destek ve mücadeleyle bu sorunları çözmeye çalışacağız.”