Türkiye’de işitme engelli gençlere yönelik yükseköğretim düzeyinde eğitim sağlayan ilk ve tek kurum olan Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre Yüksekokulu, 1992 yılında Birleşmiş Milletler Projesi ile kuruldu.

Tarihi çarşı eski günlerini arıyor Tarihi çarşı eski günlerini arıyor

Bünyesinde dört program bulunan Yüksekokula emek veren öğretim üyelerinin başında ise Engelliler Entegre Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hasan Gürgür, Müdür Yardımları Doç. Dr. Güzin Karasu ve Doç. Dr. Zehranur Kaya yer alıyor.
Engelliler Entegre Yüksekokulu öğretim elemanları tarafından gerçekleştirilen yüksek lisans/doktora tezleri ve projelerle; okul iyileştirme, dil becerilerini geliştirme, işitme engellilerin mesleki eğitimi, istihdamı ve kariyer farkındalıklarına yönelik çeşitli araştırmalar gerçekleştiriliyor. Bu çalışmaların sonuçları ise yurt içi ve yurt dışında düzenlenen kongre, konferans ve seminerlerde sunulurken ulusal ve uluslararası indeksli dergilerde de yayımlanıyor. İşitme engellilerin nitelikli istihdamı amacı ile Üniversite Sanayi İş birliği bağlamında dört proje ile mezunların nitelikli istihdamı desteklenerek işitme engellilerin mesleki yaşam süreçlerine yönelik faydalı model oluşturuluyor. Güzel Sanatlar Bölümünün uluslararası düzeyde düzenlediği Seramik Pişirim Çalıştayı (ANAGAMA) altı, Uluslararası Sanat Sempozyumu ise sekiz yıldır düzenleniyor. Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre Yüksekokulunun her yıl dönem sonunda düzenlediği Yıl Sonu Sergisinde ise tüm öğrencilerin eserleri yer alıyor.