Eskişehir Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Prof. Dr. Can Ayday, sabaha karşı yaşanan Düzce depremini yorumlarken, Eskişehir’deki sorumluların dikkatli olması gerektiği konusunda uyardı.

Düzce’de sabah 04.08’de yaşanan 5,9’luk depremin dalgalarının sert biçimde hissedildiği Eskişehir’de kısa süreli korku yaşandı. Bazı vatandaşların kendisini dışarı attığı depremde can ve mal kaybı yaşanmaması ve herhangi bir hasar olmaması sevindirdi. Bu depremi yorumlayan Can Ayday ise, Düzce depreminin mesafesine dikkat çekerek uyarıda bulundu. 

1 Litrelik süt beğenildi 1 Litrelik süt beğenildi

Oda Başkanı Can Ayday; “Düzce depremi 127 Km uzağımızda yaşandı. Eskişehir’i nasıl salladığını gördünüz. Bu deprem ya 2 Km. ötede olsaydı ne olacaktı?” diyerek şehri yönetenlerin tedbirleri artırması gerektiğini anlattı. Düzce depreminin Eskişehir’deki faylarını tetiklemeyeceğini de söyleyen Ayday; “Eskişehir kendisine özel faylara sahip. Zaten kendisinin bir depremi olacak ve yaklaşıyor. Şimdi düşünün Düzce depreminde bu kadar sallanan bir şehir, kendi depreminde neler yaşayabilir? Bu nedenle kenti yönetenler başlarını ellerinin arasına koysun ve eksik olan ne varsa tüm tedbirleri hayata geçirsin” şeklinde konuştu.