Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı aracılığı ile kırsal ilçelerdeki çiftçi ve üreticilere yönelik eğitim çalışmaları sürüyor. Eskişehir’in kırsal ilçelerinde faaliyet gösteren çiftçilere ve tarımsal üretime ilgi duyan vatandaşlara, zirai eğitimler aldırılarak eksik olduklarını düşündükleri ya da merak ettikleri alanlarda kendilerini geliştirmelerini amaçlayan eğitimler kapsamında Alpu ilçesinde “Tahıllarda Çeşit Seçimi” konulu eğitim gerçekleştirildi.
Alpu Belediyesi Kültür Evi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen eğitime ilçe ve mahallelerinde faaliyet gösteren çiftçi ve üreticiler katıldı. Eğitimin açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Sibel Benek, kırsal ilçelerde eğitim çalışmalarına devam ettiklerini belirterek katılımcılara gösterdikleri ilgi dolayısıyla teşekkür etti. Benek üretime destek çalışmalarını eğitim faaliyetleriyle güçlendirmeye devam edeceklerini de vurguladı.
Daha sonra Ziraat Yüksek Mühendisi Mustafa Çakmak tarafından yapılan “Tahıllarda Çeşit Seçimi” konulu sunumda ise, “Türkiye’deki üretimin tarihsel süreci, üretim aşamalarında tahıl çeşitliliği, serin iklim tahıllarının önemi, toprak ve ürün tarımının nasıl yapılması gerektiği, tahıl çeşidinin seçilme süreçlerinde nelere dikkat edilmesi gerektiği” gibi birçok başlıkta bilgiler verildi. Eğitim katılımcıların merak ettikleri sorulara yanıt bulduğu soru cevap bölümü ile tamamlandı.