Meclis Başkanı Halil İbrahim Ara’nın açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda meclis üyeleri tarafından gündem maddeleri karara bağlandı. Toplantıda konuşan ETO Başkanı Metin Güler, Eskişehir Ticaret Odası’nın 130. Kuruluş yıldönümü kapsamında gerçekleştireceği etkinlikler hakkında bilgi verdi. Eskişehir Ticaret Odası’nın Osmanlı Devleti’nden günümüze kalan en köklü ekonomi kuruluşlarından biri olduğunu belirten Güler, böyle köklü bir odaya yakışan bir şekilde 130. Kuruluş yıldönümünü bir dizi etkinlikle kutlamayı planladıklarını kaydetti. Bu kapsamdaki kutlama etkinliklerine bisiklet turu ile başlayacaklarını belirten Güler, Eskişehir’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 101. yıl dönümüne atıfta bulunarak, 2 Eylül’de “Kurtuluş Anısına“ temalı bir bisiklet turu düzenleyeceklerini söyledi.

ETO’nun 130. yılı çok sayı etkinlikle kutlanacak

130. yıl kapsamında çok sayıda etkinlik planladıklarını belirten Güler, Yazılıkaya ve Ayazini programını hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sebebiyle ileri bir tarihe ertelediklerini söyledi.  Eylül ayında meclis üyeleriyle birlikte Cumhuriyetimizin 100. yılı olması dolayısıyla Çanakkale gezisi de planladıklarını belirten Güler, 130. yıl kuruluş yıldönümü kapsamında bir prestij yayını hazırladıklarını ve bir de sergi gerçekleştirileceğini söyledi. Eskişehir Ticaret Odası Dergisi’nin son sayısını da 130. yıl için özel olarak derlediklerini belirten Güler, son sayıda Ticaret Bakanı Ömer Bolat, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere birçok önemli ismin makalelerinin yer aldığını söyledi.

Tüccarın uygun koşullarda krediye ihtiyacı var 

Ülke ekonomisi ve tüccarın sorunları hakkında da değerlendirmede bulunan ETO Başkanı Metin Güler;  tüccarın, sanayicinin, girişimcinin her zamankinden desteklenmesi gereken bir dönemden geçtiğini kaydetti. Ticaretin ve sanayinin çarklarının dönmesi için uygun koşullarda ve uzun vadeli kredinin şart olduğunu belirten Güler, kamu bankalarının verdiği kredi desteğinin özel bankalar tarafından da sağlanmasının önemine dikkat çekti. Tüccarın da sanayicinin de bankaların da aynı gemide olduğunun altını çizen Güler, tüm özel bankaların taşın altına elini koyarak, her zamankinden daha çok tüccara, sanayiciye ve girişimciye destek olması çağrısında bulundu. Meclis kürsüsünde 30 Ağustos Zafer Bayramını ve Eskişehir’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 101. Yıl dönümünü kutlayan ETO Başkanı Metin Güler Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitleri ve gazileri anarak konuşmasına son verdi.