Genel Başkan Süleyman BAKAL konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

Tüketicilerin mesafeli sözleşmelerle yaptığı alışverişler artmakta; kargo taşımacılığın hayatın olağan akışının bir parçası haline gelmektedir.

Kargo ücretleri tüketicilerin bütçesinde önemli bir oran oluşturmaktadır.

Alışverişlerde tüketicilerin çoğu zaman ''Kargo dahil'' seçeneğini seçse de tedarikçilerin mal alırken ve gönderirken ödediği fahiş kargo ücretleri maliyet unsuru olarak maliyete yansımaktadır.

Tüketicilerin kargo ücretlerine yapılan fahiş zamlardan şikayet etmektedir...

Kargo ücretlerine yapılan fahiş zamlardan gelen şikayetlerde; rekabeti engelleyici, bozucu veya kısıtlayıcı anlaşma, karar ve uygulama şüphesini arttırmaktadır.

Rekabet Kurumu resen incelemeli... 

Yurt genelinde az sayıda firmanın kargo taşımacılığı yaptığı ve kargo ücretlerinin olağan dışı yüksekliği ve birbirine, yakınlığından gelen şikayetler dikkate alındığında; Rekabet Kurumunun resen inceleme yapması zorunluluk haline gelmektedir. 

Rekabet kurumunu kanun koyucunun kendisine verdiği yetkiyi kullanmalı; resen harekete geçerek, kargo ücretlerinde fıyatları etkilemeye yönelik anlaşma veya pazardaki hakim durumun kötüye kullanılıp, kullanılmadığını araştırmalı, araştırma sonucu yapılan iş ve işlemleri kamuoyuyla paylaşılmalıdır.

Ekonomik ve rasyonel gerçeklere dayanmayan fiyat değişimleri gözden geçirilmeli...

Kargo taşımacılığı yapan firmalar ekonomik ve rasyonel gerçeklere dayanmadığı iddia edilen fiyat tarifeleri yeniden gözden geçirilmeli, Rekabet Kurumunun inceleme yapıp, cezai yaptırım uygulamasına maruz kalmamalıdır.

Kargo ücretleri tüketicilerin günlük hayatının bir parçası olup, birkaç firmanın hizmet sunduğu kargo taşımacılığı iyi denetlenmeli, taifelerin tam bir rekabet ortamında oluşması sağlanmalıdır.

PTT Kargo, kargo taşımacılığında dengeleyici olma özelliğini daha belirgin hale getirmelidir.