Türkiye’de yeni bir yaşlılık algısı oluşturmak, kişilerin yaşam kalitelerini arttırmak ve başarılı yaşlanmalarını sağlamak amacıyla Anadolu Üniversitesi bünyesinde Ekim ayında eğitime başlayacak olan Tazelenme Üniversitesi, 60 yaş ve üzeri bireylerin yoğun talebi ile karşılaştı.

Kadınlar araba bakımı da öğreniyor Kadınlar araba bakımı da öğreniyor

“Yaşlanarak öğrenme, öğrenerek yaşlan” sloganı ile faaliyete başlayacak olan Tazelenme Üniversitesinde öğrenim görmek isteyen çok sayıda kişi, Tazelenme Üniversitesi Ofisi’nin önünde uzun kuyruklar oluşturdu. 50 kişi ile sınırlı kontenjandan faydalanabilmek için gelen öğrenci adayları, kayıt haftası sona ermeden kontenjanların dolmasına neden oldu.

Doç. Dr. Birinci: “Tazelenme Üniversitesine olan ilgi, istek ve arzu, bizleri daha çok teşvik ediyor”

Tazelenme Üniversitesi Anadolu Kampüsü Kurucusu ve Koordinatörü Doç. Dr. Üyesi Emre Birinci, kayıt günüyle ilgili duygu ve düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi: “Bugün kaydımızın ilk günü, yine yoğun bir ilgi ile karşı karşıya kaldık. Bu sene elli kişilik bir kontenjan belirlemiştik. Fakat sabah yaklaşık yüz elli, iki yüz kadar kişiyle karşılaştık. Maalesef kontenjanımız dâhilinde öğrenci alabildik. Fakat Tazelenme Üniversitesine olan ilgi, istek ve arzu, bizleri daha çok teşvik ediyor. Aynı zamanda yaptığımız işi, onlar için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. O yüzden yeni dönemde heyecanlı ve umutluyuz.”

Taşal: “Sabah dört buçukta kampüsteydim”

Anadolu Tazelenme Üniversitesi öğrenci adayı Nur Taşal, kayıt günü ile ilgili duygu ve düşüncelerini şu sözlerle ifade etti: “Yaşamımda aktif bir birey olmayı seviyorum. Bu sebeple kendimi geliştirmeyi tercih ediyorum. Anadolu Tazelenme Üniversitesinin bu konuda bana yardımcı olacağına inanarak burada olmak istedim. O yüzden sabah erkenden gelip elli kişi arasına girdim.”

Taylan Ailesi: “Yeni dönem için çok heyecanlıyız”

Anadolu Üniversitesinde daha önce okuyan Özer ve Sevim Taylan çifti, Anadolu Tazelenme Üniversitesine kayıt yaptıracakları için çok heyecanlı olduklarını belirterek sözlerine şu şekilde devam ettiler: “Birkaç yıldır çevremizden duyuyorduk. Eş olarak birlikte daha dinamik, sosyal ve gelişmiş olmak adına Anadolu Tazelenme Üniversitesine başvurmak istedik. İkinci baharımızda, kendimizi yeni öğretilerle donatacağımıza şüphemiz yok. Çok heyecanlıyız ve bize bu imkânı sunan, tüm emek verenlere teşekkür ederiz.”

 Anadolu Tazelenme Üniversitesi yeni öğretim yılına başlıyor

Yaşlılıkta bilgi, beceri ve yeteneklerin korunmasını; yenilerinin kazanılmasını sağlayarak kaliteli yaşlanmanın temelini atmayı hedefleyen Tazelenme Üniversitesinde, 60 yaş üzeri bireyler sınavsız ve ücretsiz bir şekilde 4 yıl boyunca eğitim alabilecek. Eğitim süresince iletişim, hukuk, psikoloji, fizyoloji, akılcı ilaç kullanımı gibi teorik derslerin yanı sıra erkekler için yemek pişirme ve örgü örme, kadınlar için ise tamirat gibi uygulamalı dersler de yer alacak. Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü’nde yapılacak olan dersler, alanında uzman akademisyenler tarafından gönüllü olarak gerçekleştirilecek.