Seçim İletişim Merkezi açılışında Başkan Kurt ve Ünlüce’nin yanı sıra CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz, CHP’nin Eskişehir Milletvekilli İbrahim Arslan, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar, AKP Eskişehir Eski Milletvekili Zeki Ünal da yer aldı. İnsanlar, Seçim İletişim Ofisinin bulunduğu Söğütağacı Sokağı doldurdu. Büyük bir coşkunun hâkim olduğu alana Başkan Kurt ve Ünlüce, vatandaşların alkışları ile geldi. 


“Gündoğdu'yu Hep Beraber Eskişehir'in En Güzel Mahallesi Yapacağız"


Seçim İletişim Ofisinin açılışında konuşan Başkan Kurt, Gündoğdu Mahallesi’ni mahalle halkı ile beraber Eskişehir’in en güzel mahallesi yapacaklarını söyledi. Gündoğdu Mahallesi'nde ilk defa böyle kalabalık bir toplantı yaptıklarını belirten Başkan Kurt, “Bu şunu gösteriyor; uydurma anketlerle ne yapmaya çalışırlarsa çalışsınlar, sokak başka şey söylüyor. Sokak emekli maaşına bakıyor. Sokak, ekmeğin parasına bakıyor. Sokak, kömürün parasına bakıyor. Sokak alınamayan ete uzaktan bakıyor. Onun için biz yoksulların partisiyiz. Biz yoksulların belediyesiyiz. Biz emekçilerin belediyesiyiz. Biz, emeklilerin belediyesiyiz. 2024’ü emekliler yılı ilan etti. Ne oldu? Emekliler, 10 bin lira maaş alıyor, 10 bin lira alamayan da var. Dul ve yetimler arasında 3 bin lira maaş alan var. Onun için bu palavralara, Gündoğduluların karnı tok” dedi.


“Kadınlarımızla Bu İşi Yapacağız"


Gelecek dönem Gündoğdu halkı ile yapacakları işler olduğunu dile getiren Başkan Kurt, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Bunu hep beraber yapacağız. Ben bugün halk merkezinde kadınlarımızla bir toplantı yaptım. Gündoğdulu kadınlar Gündoğdu’da yaşanan kentsel dönüşüm sorununa itiraz ediyor. Öncelikle bir mahalle meclisi kuruyorlar. Ondan sonra o örgütlenmeyle beraber otobüslere biniyoruz, Ankara'ya gidiyoruz. Önce Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı’nın önüne gidiyoruz. Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanına diyoruz ki; ey Bakan Sayın Burhan Sakallı iktidar partisiyle uyumlu belediye başkanıyken, durup dururken Gündoğdu Mahallesi'nde 32 hektarlık bir alanı afet riskli alan ilan etti. Sonra zor geldi yapmak, baktı, beceremeyecek, Salih Koca'yı bahane ederek, vazgeçtim dedi. Ve Gündoğdulular 13 senedir evlerine çivi çakamıyor. Bunun hesabını soracağız. Erkeklerle yaptığımız toplantılarda sonuç alamadık. Ama şimdi kadınlarımızla bu işi yapacağız. Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı’ndan ses gelmedi mi? Doğru Sarayın önüne. Ey reis, yapıyorsan yap, yapmıyorsan biz burada yatıyoruz diyeceğiz. Başka türlü,  Gündoğdu’yu kurtaramayacağız. 


“İktidarla Kavga Ede Ede Bu İşi Çözeceğiz"


Şunu hatırlayın; 15 sene önce Gündoğdu'nun girişi burasıydı. Şimdi burası Gündoğdu'nun sonu oldu, takla attı Gündoğdu. Böyle inatlaşarak, iktidar gücünü kullanarak insanlara işkence yapılamaz. Ama Gündoğduluların da azıcık kabahati var. Hep onlara oy verdiler. Hep onları desteklediler, bu sefer vazgeçin. Biz halkçı belediyeler, sosyal demokrat belediyeler, solcu belediyeler, doğruyu söyleyen belediyeleri seçin. Başka yerden oy alıyoruz, seçiliyoruz ama Gündoğdulular arkamızda olmayınca azıcık eksik oluyor. Onun için bu sefer Gündoğdu'dan biz çok daha fazla oy istiyoruz ve alacağız. Odunpazarı'nda Kazım Kurt, Büyükşehirde Ayşe Ünlüce, Tepebaşı'nda akrabalarınız var onlara da 


Ahmet Ataç'a oy vermelerini söyleyin. İktidarla kavga ede ede bu işi çözeceğiz.”


“Gündoğdu Mahallesi'ne Kentsel Dönüşümün Yanı Sıra Tramvay Hatları da Gelecek"


CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Av. Ayşe Ünlüce, Gündoğdu Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin Kentsel Dönüşüm alanı olan yerde konut yapımına başladığını, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı’nın belediyelere yetki vermediğini söyledi. Mahallenin çehresini değiştirmek için yetki istediklerini söyleyen Ayşe Ünlüce, “Gündoğdu Mahallesi’nde iki tane dönüşüm alanı var; birisi Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan dönüşüm alanı, birisi de bakanlığa ait olan dönüşüm alanı. Kentsel dönüşüm afetle mücadele kanunu, yani 6306 kanun gereği bakanlığa aittir, bir kere burada net olalım. Afetle mücadele kentsel dönüşüm alanlarını bakanlık ilan eder. Sonra da uygun görüyorsa ya belediyeye devreder ya da kendisi yapar. Gündoğdu Mahallesi’nde bakanlığa ait yerde bugüne kadar ne yazık ki bir çivi bile çakılmadı. Ne Odunpazarı Belediyesi’ne ne de Büyükşehir Belediyesi’ne devretmedi” dedi. 


 Gündoğdu Mahallesi’nin en iyi dönüşümü hak ettiğini belirten Ayşe Ünlüce, “Bakın Gündoğdu Mahallesi kaderine terk edildi. Tam çevre yolunun kenarında, daha doğrusu bir çevre yolumuz bile yok, biz ona çevre yolu diyoruz ama aslında iç yol. O iç yoldan geçen bütün şehirlerarası araçlar Gündoğdu’yu ibretle izliyorlar, şehrin içinde böyle bir yer olur mu diye! Belediye kanununda bu konuyla ilgili bir yönetmelik dahi yok, sadece bir maddelik düzenleme var. Biz o maddeden yararlanarak Gündoğdu Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm alanı ilan ettik ve bakanlığın tersine hızlıca imar planlarını yaptık. Muvafakatları imzaladık. Üstelik buradaki halkımız Gündoğdu halkımıza teşekkür ediyorum, yüzde 95’i muvafakat verdi. Biz orada hızlıca binalara başladık” diye konuştu. 
Ayşe Ünlüce, Gündoğdu Mahallesi’ne kentsel dönüşümün yanı sıra tramvay hatlarının da geleceğini ifade ederek, “Biliyorsunuz Vergi Dairesi başkanlığı yanında başladı. Onun yanında 110 konutluk tekrar bir ihale başlıyor. Yolun öbür tarafında Vergi Dairesi olduğu tarafta 700 konut yükselecek. Bu tarafta ise üst geçidin batısında kalan kısımda da 800 konut daha yapılacak. Bakın yerel yönetimle bakanlık arasındaki farka. Orası bin 500 konut olacak ve Gündoğdu’nun çehresi değişecek, cazibe merkezi haline gelecek orası bittiği zaman.  Ayrıca tramvay Emek Mahallesi’ne gitti ihya etti, Çamlıca Mahallesi’ne gitti ihya etti. Gündoğdu Mahallemize de geldiği zaman Gündoğdu’yu ihya edecek hayırlı olsun şimdiden” dedi. 

Başkan Habil Dökmeci'nin Demokrasi Nöbeti Sürüyor Başkan Habil Dökmeci'nin Demokrasi Nöbeti Sürüyor


“Sokaklar Ayşe, Kazım Kurt, Ahmet Ataç Diyor"


Belediyeciliğin halka hizmet için yapıldığını belirten CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz, bunu Eskişehirlilerin çok iyi bildiğini ve bilmeye devam edeceğini söyledi. Sokağın hiçbir zaman yalan söylemediğini kaydeden Yalaz, “Sokak, hiçbir zaman yanılmaz. Sokaklar Ayşe diyor. Sokaklar Kazım Kurt diyor. Sokaklar Ahmet Ataç diyor. Sokaklar sosyal demokrat belediyecilik diyor. Yine Eskişehir'in milliyetçileri, muhafazakârları aynı şeyi söylüyor. Çünkü bu ülkede açlık var. Bu ülkede yoksulluk var. Bu ülkede emeğinin alın terinin karşılığını alamayan milyonlarca emekçi ve işçi var. Bu ülkede açlığa mahkûm edilmiş, açlığa terk edilmiş yüz binlerce, milyonlarca emekli var. O yüzden onlar gereken cevabı. 31 Mart'ta verecekler. Çünkü açlığın, yoksulluğun siyasi görüşü olmaz”  dedi. 
Konuşmaların ardından, Gündoğdu Mahallesi Seçim İletişim Ofisi’nin açılışı yapıldı.