Sevgili dostlarım AK Parti ilerleyen günlerde il ve merkez ilçe teşkilatlarında önemli bir değişikliğe gidecek…

Kamuoyu bu değişikliğin milletvekilliği aday adaylığı için yapılacak başvuru istifaları olarak değerlendiriyor. Hâlbuki istifasını sunacak isimler içinde sadece il başkanı Zihni Çalışkan’ın aday listesine girme şansı bulunuyor. İlçe başkanlarının böyle bir şansı yok.

Ancak genel merkez tavsiyesine uyarak herhangi bir görevden alma ya da huzursuzluk çıkmadan onlarda yeni il yönetimi ile koordineli olabilecek ilçe teşkilatlarını için istifalarını sunacaklar.

Bunlar zaten siyaset ile ilgili hemen herkesin bildiği, duyduğu şeyler ama ben biraz daha fazlasından bahsetmek istiyorum.

Şu aralar AK Parti adına her akşam şehrin bir aç ayrı noktasında bir araya gelen gruplar var.

Bu grupların kulislerinde muhakkak ki ilerleyen günlerde gerçekleşecek il ve ilçe yönetimlerine kimlerin geleceği, atanacağı ile ilgili gündemler konuşuluyor. Sadece konuşulmakla kalmıyor bazıları güçlü, etkin isimler aracılığıyla gönüllerinde yer alan adayları genel merkeze daha doğrusu Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’a iletme misyonu ile hareket ediyor.

Sizin anlayacağınız Eskişehir’den Ankara’ya bazı öneriler yola çıkmış, bazıları ise çoktan gitmiş.

İl Başkanlığı konusunda her ne kadar Birlik Vakfı ve Süleyman Reyhan ismi favori gibi lanse ediliyor olsa bile Ankara’nın kulağına en sık giden isimlerin başında Hasan Tuç varmış.

Hasan Tuç ismine genel seçimde milletvekilli adayı olacağı düşünülen MKYK üyesi Burhan Sakallı’nın destek verdiği de konuşula gelenler arasında.

Yine Ankara’ya önerilen ve Eskişehir’i ancak o toparlar denilen isimler içinde Murat Özcan ismi de yer alıyormuş. Hem süreç konusunda daha önce tecrübesi olan hem de eski-yeni teşkilatlarla arası nispeten iyi diye bilinen Özcan’ın kurtarıcı bir isim olarak önerilmesi pek sürpriz değil, lakin Özcan’ın önerilmesine okyanus ötesinden bile sinirlenen, müdahil olarak karşı çıkan isimler olduğu da gelen bilgiler arasında.

İlçe teşkilatları ise görünen o ki Zihni Çalışkan’ın uhdesinde ve onun tavsiye ettiği isimlerin atanacağı bir şekilde ilerliyor. Metin Tezişçi, Ahmet Akpınar, Alperen Teker ve Serhat Evirgem gibi isimler şu aralar pek popüler konumda.

Sizin anlayacağınız aslında teşkilat kapışması Eskişehir’de değil şu aralar Ankara kulislerinde yaşanıyor ama Eskişehir’den ve Eskişehir ile müktesebatı olanlar tarafından refere edilerek genel seçimde kimin ne gücü olduğunu şimdiden sınanmaya çalışılıyor.