CHP kongresinde bir çok dost ile hasret giderdik. Benim hala delege olduğumu zanneden nice isminde yakın ilgisine mazhar oldum. 
Herkes kadar değil ise bile bir kaç zaman önce oralardaydım. 

Herkes kongreden çıkan sonuca sürpriz gözüyle bakıyor. Böyle bakmaları da son derece normal. Ancak kongre günü orada olanlar ve havayı iyi süzenler için sonuç sürpriz olmamalıydı. 

Çok sevdiğim bir gazeteci kardeşime de ayak üstü söyledim. "Talat Yalaz diyen çok, Tepebaşı iyi çalışmış başa başa bir sonuç çıkabilir" dedim. Ancak ikna edici olamadım. 

Erman Gölet ve örgütün eski isimleri kırsal ilçeler dahil hemen herkese ulaşmış, bir şekilde delegeler ikna edilmiş. 
Büyükerşen ben karışmam evladım dese dahi sürece müdahil olmuş ve değişim grubu aleyhine çalışmış. 
Ahmet Ataç ise bu kez kongreyi kaderine bırakmayarak belli ki önemli bir irade ortaya koymuş. Birbirine küs, Odunpazarı cephesine kırgın ve geçen kongrede yaptığına pişman olan sayıca fazla isimle iletişim kurmuş, onları ikna etmiş ve stratejik bir hamle yapmış. 

Odunpazarı kanadının biraz da rehavetle, elimi kolumu sallasam kazanırım dediği kongrede bizzat kendi delegasyonu ile vurulması ise açıklaması güç ama siyasetin acı bir gerçeği olarak kongrenin tuzu biberi oldu. 

Sonuç olarak artık elinde örgüt olmayan, değişim isteyen, karşısında Hoca'nın desteklediği Erman Gölet olan ve partinin milletvekillerinin de yeniden aday olmasına sıcak bakmayacağı bir Kazım Kurt var. 

Milletvekili olarak kazanan, Belediye Başkanı olarak 2 kez kazanan, kongreleri 3 seferdir kazanan bir Kazım Kurt'un bu ilk ve zamansız yenilgisi üzerine sanırım çok şey konuşulabilir. 

Bu kongre yerini Ahmet Ataç'a bırakayım mı diye düşünen Büyükerşen'in elini kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda Ataç'ın genel merkez nazarında elini güçlendirdi. 

Bu arada gözden kaçmasın. Kongre aynı zamanda sonucu gençlerin belirlediği bir kongre oldu. Kadınlar da azınlıkta değildi. CHP görünen o ki kadroyu kadınlara ve gençlere bırakın mesajını da veriyor. Bu çok açık bir mesaj. 

Bu yüzden aday olacak isimlerin bu detayı atlamadan değerlendirmesi lazım. Yeni kadrolar, yeni yüzler olmadan CHP hep eksik kalacak. 

Çünkü kongrenin mesajı partiye değil ise bile Eskişehir'e verilen mesajdı. Değişim değil "Değişin"