Ak Parti’nin yerel seçim sürecinde yine aşina olduğumuz dedikodu, söylem ve tahminler var.

Büyükşehir adayının dışarıdan gelebileceği, eski bakanlardan Çavuşoğlu’nun Eskişehir’den aday olabileceği, Eskişehir’den herhangi bir aday çıkmasının zor olduğu gibi tarih tekerrürden ibarettir söylemler işitiyoruz.

Tabi bu söylemler boşa çıkmıyor.

Partinin bir hafızası var. Benzeri şeyler daha önce yaşandı. Parti kendi içinde yaşadığı travmaların ve geçmişin bir yansıması olarak ya garip bir kabulleniş yaşıyor ya da peşinen bu tahminleri öne sürerek karar vericilere bir mesaj veriyor.

Artık karar vericiler mesajı nasıl anlar, anlar mı orasını bilemeyiz.

Lakin parti için tahminler yaparken ve illa ki nüfuzu güçlü, kabinede yer alan ve Ankara’da etkin bir isim aranıyorsa Mevlüt Çavuşoğlu diyerek çok uzağa, Antalya’ya kadar gitmeye gerek yok.

Nihayetinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak başarılı bir dönem geçirmiş Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez var.

Dönmez hem Ankara’da etkili bir teknik adam, hem an itibariyle kontenjan sayılmayan Eskişehir içinden bir aday hem de nüfuzu güçlü tanınmış bir isim.

Yani parti illa bir bakan ismini Büyükşehir’e aday gösterecek ise seçeneklerin en başında Fatih Dönmez ismi yer alıyor diye hatırlatmak istedim.

Ancak bu illa Fatih Dönmez aday olmalı, Ak Parti Dönmez ile başarılı olur tavsiyesi değil.

Çünkü Eskişehir’de Büyükşehir’e aday olacak ismin sadece Ak Parti kimliği ile kazanması ve kendi tabanını konsolide etmesi yeterli değil.

Yerel seçimin dinamiği malum.

Büyükerşen’de, Ahmet Ataç’ta siyaset üstü bir destek alıyor. Ak Parti, MHP ve diğer sağ seçmenin oylarını alabilecek kadar CHP’nin üstünde, partiden bağımsız isimler.

Ak Parti’nin de aday yapacağı isim için bu eğilimi kıracak bir seçeneğe ihtiyacı var.

Seçilecek aday ya partinin içinde Dündar Ünlü gibi seküler çizgiye de hitap edebilen, iletişimi kuvvetli bir isim olmalı,

Ya da Celalettin Kesikbaş gibi parti dışından ama parti çizgisini olumsuz anlamda etkilemeyecek, MHP oylarını tek çatıda toplayabilecek ve güçlü bir figüre ihtiyacı var.

Bu da yetmez Odunpazarı ve Tepebaşı Belediyeleri içinde doğru ve etkin isimler olmalı.

Odunpazarı’nda başta Murat Özcan olmak üzere Büyükşehir adayının elini güçlendirecek bir aday enflasyonu oluşmaya başladı. Sevilen ve istenen isimler içinde Burhan Sakallı’nın da adını duyuyoruz. Hasan Hüseyin Köksal’da ziyaretler yaparak nabız yokladığına tanık oluyoruz. Ayşe Fert Dökmeci ve birkaç isim daha konuşulanlar arasında yer alıyor.

Ancak Tepebaşı’nda siyasetin tabiatı gereği çok fazla aday ismi duyamıyoruz. Bugüne kadar aday adaylığını duyuran tek isim Ahmet Sivri oldu. İkinci ismin dedikodusunu bile duymadık.

Bu seçimde CHP’nin kazanma ihtimali en yüksek adayı olan Ahmet Ataç karşısında ince eleyip sık dokumak ve seçim kazanılmasa bile oy oranını mevcut oydan yukarı çıkartmak için ciddi bir mesai yapılması lazım.

Tüm bunları düşünürsek Ak Parti Büyükşehir adayını bu denkleme göre belirlemeli. Geçtiğimiz yerel seçimde yaşanan tecrübe göz ardı edilmemeli. En azından teşkilat, il yönetimi ve vekiller ayrı kanatlarda aleni şekilde mücadele etmemelidir.

Ancak şu ana kadar bu havayı koklayamadık.

İl ve ilçe teşkilatlarından kurumsal, etkin ve seçmenin beklentilerini karşılayacak bir seçim temposu, iddiası ve kurumsal muhalefete dair somut bir hamle görmedik.

Sahada Ak Parti denilince Fatih Dönmez’in söylemleri, Murat Özcan’ın meclis üyesi performansı konuşuluyor Ak Partililer 5 yıl önce hangi isimlere sevdalıysa hala o isimleri dile getiriyor.

Üstelik yine aynı Ak Partililer aynı hataların yapılacağından tedirgin bir bekleyiş içindeler.

Parti içindeki hizipleşme, herkesin kendi dışındaki partililere sırt çevirme alışkanlığından korkuyor ve genel merkezin bu duruma ceza keseceği endişesini taşıyor.

Kapıyı açacak doğru anahtarı bulmak için Ak Parti’nin bu sınavı farklı bir tavırla geçmesi lazım. Şimdilik bu hamlenin esamesi okunmuyor ama Ekim ayının 2. Haftası süreç değişebilir.

Partililer gibi bizde bekleyeceğiz. Bakalım bu kez akıl mı, kulis mi galip gelecek!