İYİ Parti Milletvekili Nebi Hatipoğlu yaz başında büyük bir çıkış yaptı.

Sadece Eskişehir değil, tüm Türkiye’de partisinin CHP ile bir daha bir araya gelemeyeceğini ve genel seçimde CHP ile birlikte hareket etmenin kendilerine zarar verdiğini dile getirdi.

Yetmedi Hatipoğlu’nun açıklamalarının ardından EBB Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile arasında yaşanan polemik Eskişehir’i aştı tüm ülke gündemine mal oldu.

Canlı yayınlar, çeşitli ithamlar, parti içinde konum kaybetmiş olan eski partililerin bazı ziyaret ve organizasyonları ile ortalık bir hayli gerildi.

Önce partimizin değil milletvekilimizin kişisel görüşüdür diyen İYİ Parti teşkilatı ardından Hatipoğlu’na sahip çıkarak sürece karşı tavrını netleştirdi.

O günlerde Hatipoğlu partiyi bırakır diyen, disipline sevk edilmesini isteyen ve Hatipoğlu partiye zarar verdi diye düşünenler vardı.

Bugün görüyoruz ki bırakın disipline sevk edilmeyi Hatipoğlu henüz çiçeği burnunda bir milletvekili olarak partisinin yerel seçim stratejisini belirlemiş.

Genel Başkan Meral Akşener’in açıklamaları, CHP ile İYİ Parti kurmaylarının karşılıklı söylemleri ve ortaya çıkan sonuç bundan 2 ay önce Hatipoğlu’nun dile getirdiği şeyin ta kendisi oluverdi.

Dün parti basın sözcüsü Kürşad Zorlu sürecin son açıklamasını yaptı ve partimiz yerel seçimlere kendi adaylarıyla girecek dedi.

Evet, İYİ Parti Eskişehir’de de seçime kendi adayları ile girecek.

Genel kanaat İYİ Parti’nin Büyükşehir Adayı Nebi Hatipoğlu olur yönündeydi. Ancak bu kanaat değişti. Şimdi büyük bir sürpriz olmadığı taktirde İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak karşımıza Melih Aydın çıkacağını biliyoruz.

Odunpazarı Belediyesi için Emine Edizgil, Tepebaşı Belediyesi için ise kesin olmamakla birlikte Nusret Kabasakal aday olacak. Elbette bir aday adaylığı süreci olacak ve siyasette değişkenler fazlaca karşımıza çıkabilir. Ancak özellikle Aydın ve Edizgil’in adaylıklarına kesin gözüyle bakıyorum.

CHP’liler bu durumu şimdilik çok önemsemiyor ve ciddiye almıyor gibi bir hava içerisinde ilerliyor. Lakin Eskişehir’de İYİ Partinin tek başına seçime girmesi tüm hesapları alt üst edecek kadar önemli bir hamledir.

Geçtiğimiz yerel seçimlerde sadece 10 bin oy yer değiştirdiğinde seçimi kazanan partiler değişiyor, meclis çoğunluğu da el değiştiriyordu.

Genel seçimde alınan 90 bin oy, 2014 yılında Emine Edizgil’in Odunpazarı’nda MHP adayı olarak gösterdiği performans yabana atılmayacak kadar önemli bir yerde duruyor.

Bir de İYİ Partinin CHP ile zor ama seçime katılacak diğer partilerle yani AK Parti ve MHP ile bazı iş birliği çalışmaları yapması durumu hepten başka bir yöne kaydırır.

Demem o ki sevgili dostlarım,

CHP bir an önce kendine gelmeli, aday sürecini kamuoyunun tercihine bırakmalı ve çok sıkı, çok yoğun bir çalışma sürecine girmelidir.

Yerinde kaldığı taktirde en avantajlı olan Ahmet Ataç gibi gözüküyor ama 3 Belediye’de de hem başkanlık hem de meclis çoğunluğu için riskli, geçmiş seçimlerden daha zorlu bir yol CHP’yi bekliyor.

Hatta yerelde İYİ Parti bir iş birliği yapacaksa ve Eskişehir’de genelden bağımsız olarak bir iş birliği yapılabilecek ise bunun koşul ve şartlarını zorlayan CHP olmalıdır.

Göreve gelecek yeni il başkanının ilk mesaisi ve stratejik hamleleri de bu yönde olmalıdır.

Unutmamalı ki Melih Aydın, Emine Edizgil ve Nusret Kabasakal seçimin favorileri olmasa bile favorilerin hüsranı olabilirler…