Çocukken kardeşimiz ya da arkadaşlarımızla şakacıktan kavgalar yapardık.

Ufak, zararsız başlayan bu şakalaşmalar bir anda ciddiye döner ve gerçeğe dönüşürdü.

Bir nevi şaka kaka olurdu.

Kılıçdaroğlu ve Özel arasındaki yarışta bana bu şaka kavgalarını hatırlattı.

Başta göstermelik, şaka gibi düşündüm, sonrasında ise alev yükselmeye iş ciddiye binmeye başladı. Dün gece gördük ki atı alan Üsküdar’ı geçmiş.

Netice itibariyle CHP Genel Başkanı Özgür Özel oldu. Değişim diyen, Kılıçdaroğlu gitmeli diye beyan verenlere parti tabanı da güçlü bir destek verdi ve ortaya böyle bir sonuç çıktı.

Genel Başkan KK kaybetti ama Belediye Başkanı KK kazandı!

Ortaya çıkan sonuç Eskişehir’de değişim hareketini savunan, İsmail Saymaz’a aylar önce verdiği röportaj içinde Kemal Bey’in yerine Özgür Özel gelmeli diyen Kazım Kurt’a büyük bir avantaj kazandırdı.

Düzenli takip eden okurlarım hatırlarlar. Geçmiş yazılarımdan birinde yerel seçim hesaplarına ve tahminlerine dikkat çekerek Kazım Kurt’u bu kadar hafife almayın. Planlar yapılırken böyle yok sayma hamleleri pahalıya patlayabilir diye uyarmıştım.

Sanırım haklı çıktım!

Şu an herkes yerel seçim hesaplarını yeniden yapmaya ve genel merkez tercihlerini ne yönde yapacak diye başka tahminler yapmaya başladı.

Özellikle Odunpazarı kanadında Kazım Kurt yeniden aday yapılmaz diye mesaiye başlayan ve kendinden emin demeçler verenler için ortada zor bir durum var. İddiasını Yılmaz Büyükerşen’den alanlar ve Kazım Kurt ile arasındaki husumeti onun zayıfladığı şeklinde yorumlayarak yola çıkanlar artık az durup soluklanmak zorunda.

Geçmişte Kılıçdaroğlu’nun ısrarlı Büyükerşen isteğine şerh koyduğu iddia edilen isimlerden biri olan Özgür Özel’in artık genel başkan olduğunu varsayarsak sadece Odunpazarı değil Büyükşehir kanadında da artık hiçbir şey garanti değil diye rahatlıkla konuşabiliriz.

Bu arada size işin ne denli zor olacağını belirtmek için şunu da hatırlatayım.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ile Özgür Özel’in arası geçmişten bu yana çok iyidir.

Dikkatinizi çektiyse Ataç illa değişim olsun diye bir demeç vermedi ama Kemal Bey kalmalı, düzen bozulmasın gibi bir açıklama da yapmadı.

Kurultay ve değişim sorularını taraf olmadan, siyasete girmeden geçiştirmeye çalıştı. Yıllardır dost olduğu Özgür Özel’in karşısında duran bir tavrı olmadı.

Yani hiç kimse Kazım Kurt kazandı ama Ataç kaybetti gibi bir yorumu göğsünü gere gere yapmasın. Zira bu sonucun Ahmet Ataç adına da hayırlı olduğunu düşünüyorum.

PM seçimi yapılsın. Genel Başkan Özel birkaç gün mesai yapsın bakalım. Sonrasında yerel seçime dair belirsizlikler netleşmeye ve Eskişehir’in akıbeti kendini göstermeye başlar.

Ve son olarak CHP yerel seçime mevcut 3 adayı ile gitme kararı alırsa bu benim için artık sürpriz olmaz.