Eskişehir gündemi “Türk Dizileri” gibi ilerliyor.

3. Bölümde izlemeyi bırakın 11. Bölümde açın bir şey kaçırmıyorsunuz. Üstelik aynı dizilerde olduğu gibi küçük bir alan içinde oyun kurmaya çalışan, entrikalarla, algı operasyonları ile aynı karakterlerin iyi mi, kötü mü olduğunu kestirmekte zorlandığımız dar bir kadro ile ilerliyor.

Öyle ki 1 hafta yoktum. Eskişehir’den ve gündemden biraz uzaklaşayım dedim. Sosyal medyayı pek kullanmadım. Tek satır yazı, çizi okumadım. Telefonumu kapatıp en ufak dedikodudan bile uzakta durayım dedim.

Lakin 1 hafta önce nerede bıraktıysak şehir aynı yerde duruyor.

Aynı isimler, aynı denklemler, akıl yürütmeler, sanrılar üzerinde bu sene sözde çok hareketli dediğimiz yerel seçim sürecini yaşamaya devam ediyoruz.

O yüzden kaldığımız yerden devam diyerek kısa kısa notlarla daha doğrusu birkaç kısa yazıyla yeniden başlama zamanı….

***

Ak Parti İl Başkanlığının Haberi Yok!

Ak Parti’de yerel seçim hareketi başladı ama henüz Eskişehir il başkanlığı düzeyinde kurumsal olarak ilerliyor diyemeyiz.

Şimdilik genel merkez büyükşehir olan illerde kamuoyu araştırmaları yapıyor. Namzet olarak öne çıkan veya dillendirilen adaylarla çeşitli temaslarda bulunup nabız yokluyor.

Takvime göre önce Büyükşehir adayları belirlenecek ardından ilçe belediye başkan adayları netleşecek diye söyleniyor.

Duyumlara göre son zamanlarda nabzı sürekli yoklanan isimlerin başında da Nadir Küpeli geliyor. Bunu zaten duymayan, bilmeyen kalmadı.

Ancak Genel Merkez adına bu yoklamayı yapan ekipten Eskişehir İl Başkanlığının haberi olmadığı iddia ediliyor. Yani genel merkez bu işi tamamen kendi uhdesinde yapıyor ve görüşme yapılan adaylarla, görüşme içeriği hakkında il başkanlığına bilgi vermiyormuş.

Dolayısıyla adaylık konusunda Küpeli ya da görüşülen başka isim varsa bu duruma sıcak bakıyor mu? Görüşenler sadece görüşüyor mu yoksa adaylık ısrarında bulunuyor mu? Bu konularda dile getirilen detayların hepsi şimdilik koca bir muamma.

Ancak şunu söyleyebiliriz; aday olmak isteyenler Eskişehir değil Ankara’da karargâh kursun. Çünkü genel merkez vekil sıralamasında olduğu gibi belli ki yerel seçimde de adayları kendi kriterlerine göre belirleyecek ve karşımıza sürpriz isimler çıkabilir.

Eskişehir’de kazanma olasılığı yüksek Eskişehirli isimlere sırt çevirenler Hasan Mandal gibi Mevlüt Çavuşoğlu gibi ya da bürokrasiden sürpriz bir aday isimle karşı karşıya kalabilir.

***

Murat Özcan Hazır Gibi!

Ak Parti ile devam edelim. Hep b-Büyükşehir üzerinden konuşuyoruz ama partinin uhdesinde kalan ve yoğun hedef haline gelen en favori belediye kesinlikle Odunpazarı Belediyesi…

Ak Partiden pek çok kişi Odunpazarı Belediye Başkanlığı için adaylık yoklaması yapıyor. Niyet beyan etmese bile olur mu diye rüyasına yatıyor.

Bunun en büyük sebeplerinden biri ise şüphesiz geride kalan 5 senelik süreçte yerel muhalefetin en aktif ve etkili adresinin Odunpazarı Belediye Meclis Toplantıları olarak öne çıkması diyebilirim. Ve hakkını verelim bu etkin muhalefetin mimarı Murat Özcan oldu.

Yerel yönetim mevzuatına o kadar hâkim ve dersini o kadar iyi çalışıyor ki sanırım hem Kazım Kurt’u hem Büyükerşen ve CHP’li meclis üyelerini geride kalan süreçte en zorlayan Ak Partili Murat Özcan dersem kim itiraz edebilir?

Son günlerde Özcan’ın da Odunpazarı Belediye Başkan Adaylığı için ismini çok sık duyuyor ve çok mantıklı buluyorum.

Gerek tanınmış ve teşkilat içinden olması gerekse bunca yıldır bölgede yaptığı etkili siyaset onu ciddi derecede avantajlı hale getiriyor.

Fakat karşıdan bakınca tek handikabın da bu olduğunu düşünüyorum.

Hem etkili bir siyasetçi, hem popüler hem teşkilat deyince insan bir tereddüt ediyor.

Zira Ak Parti kazanması muhtemel ve teşkilat içinden adaylar konusunda biraz sabıkalı!

***

Tebrikler Egemen Yağcıoğlu!

 CHP Odunpazarı İlçe Kongresi tamamlandı. Beklendiği gibi Rahmi Çınar kongreden zaferle ayrılarak yeniden ilçe başkanlığı koltuğuna oturdu. Ancak bu kongrede Çınar’ın genç rakibi Egemen Yağcıoğlu kaybetti diyemeyiz.

Yağcıoğlu kâğıt üzerinde rakibinin yarısı kadar oy alsa bile bana göre ezberi bozan bir sonuca imza attı.

Odunpazarı gibi delege lobisinde belediye kanadının ağır üstünlüğü olan bir yere meydan okudu. Aylar öncesinden çalışmaya başladı. Adayım dediğinde kendisine gülenler, aday olmak için imza bile toplayamaz diye hakir görenler vardı.

Genç olması ve güçlü bir lobiye karşı dar imkanlarla mücadele etmesine rağmen mahalle seçimlerinde bile zaman zaman rekabet edecek bir çalışma yürüttü.

Sonuç olarak hem adaylık için gerekli imzaları topladı hem de mevcut delegenin hatırı sayılır derecede oyunu aldı.

Kendisinden beklenin üstünde bir performans gösterdi ve il kongresi öncesi muhalif olanlara bana göre ufak bir moral verdi. Favori olmadığı, garanti olmayan hatta imkânsız denilen bir seçime girerek cesaret gösteren ve bana göre başarılı olan Yağcıoğlu’nu tebrik ediyorum.

***

Hatipoğlu, Aydın ve Edizgil?

Çok olağanüstü bir durum olmaz ise yerel seçim için İYİ Parti kendi adayları ile seçime girecek ve kendine göre tam bağımsız bir parti olarak seçmendeki karşılığını ölçecek.

Eskişehir’de alınan oyların dağılımına bakarsak Büyükşehir ve merkez ilçe belediyelerinde İYİ Parti girdiği seçimin favorisi olur diye bir cümle kuramayız. Ancak İYİ Parti’nin hatırı sayılır ve sonucu değiştirecek parti olacağını rahatlıkla iddia edebiliriz.

Hatta Ak Parti – CHP kapışması ve adaylarının belli olmasının ardından İYİ Parti sürpriz yapabilir mi? Bazı yerlerde aradan çıkıp zafer kazanabilir mi diye hesap kitap bile yapabiliriz.

Çünkü İYİ Parti adına muhtemel aday isimler çok sürpriz olmayan ve daha önce seçim sürecini renklendiren aşina isimler olabilir.

Hatipoğlu’nun zaten daha önce beyan ettiği gibi kaybedecek bir durumu yok. Büyükşehir adayı olarak sürece dahil olur, kazanırsa ne ala, kazanamazsa vekilliğine döner ve partisini temsil etmeye devam eder. Ancak aldığı oy her koşulda sonucu belirleyecek çok stratejik oylar olacaktır.

Öte yandan Odunpazarı için Emine Edizgil, Tepebaşı Belediyesi için Melih Aydın isimleri de Eskişehir seçmenine sürpriz olmaz.

Direkt kazanacak diye iddialı bir cümle kurmak zor olsa bile yukarıda belirttiğim gibi CHP ve Ak Parti aday tercihlerine göre acaba dedirtebilirler.

Edizgil daha önce Odunpazarı’ndan aday olmuş ve rekor oy alarak MHP tarihine geçmiş bir isim. Adaylık konusuna sıcak baktığını da biliyoruz.

Melih Aydın ise genel seçim sürecinden sonra genel merkez kanadında ivme kazanan, güçlenen hatta bizzat Meral Akşener’in prenslerinden diyebileceğimiz bir konum kazandı. Yani Akşener rica ederse yeni bir seçim maratonuna parti görevi diyerek itiraz etmeden katılabilir.

Sonuç olarak Hatipoğlu, Aydın ve Edizgil bana göre İYİ Parti cephesinin dışarıdan bulabileceği adaylardan daha iddialı, daha güçlü ve etkin isimler diyebiliriz.