Ak Parti yerel seçim sürecinde kamuoyuna çok yansımayan sıcak gelişmeler var.

Özellikle sürecin Ankara ayağında Eskişehir adına ciddi bir hareket yaşanıyor.

Vekil Ayşen Gürcan’ın etkin olduğu gözlenen bu hareketin içinde kulağa gelen sürpriz gelişmelerde yaşanıyor.

Bu sürpriz gelişmelere geçmeden Eskişehir’de yaşanacak süreç ile ilgili bir tutarsızlığa paraf açalım.

Partide aday adayı başvuruları için resmi süreç başladı. İl ve İlçe Teşkilatları için 17 Kasım’a kadar, kamu ve diğer aday adayı başvuruları için 1 Aralık tarihine kadar devam edecek yasal süreç var.

Yani il ve ilçe yönetiminden aday adayı olmak isteyen 17 Kasım’a kadar istifa edecek.

Ancak herhangi bir resmi kurumda çalışıp aday adayı olmak isteyen, mesela oda başkanı olup aday adayı olacaklar için Kasım sonuna kadar bir süre var.

Gel gelelim partinin Eskişehir’de aday adayları için 19 Kasım tarihinde bir temayül yapacağı söyleniyor.

İddia doğruysa şayet henüz başvuru süreçleri tamamlanmadan neyin temayülü yapılacak?

Temayül üye tabanlı değil sadece il, ilçe teşkilatları ile gençlik ve kadın kolları arasında dijital sistem üzerinden yapılacak.

Peki, 1 Aralık tarihi gelmeden yani başvuru süreci bitmeden yapılan bu temayül saçma değil mi? Listede başvuru yapmayanlar olmayacak ise ne işe yarayacak merak ediyorum!

Temayül konusundaki soru işaretini geride bırakıp kulislerdeki gelişmelere geçelim.

Ankara’da devam eden Eskişehir mesaisinde AK Parti Büyükşehir Adaylığı için en favori ismin Nebi Hatipoğlu olduğu aşikâr. Bu sürpriz sayılmaz.

Ancak ilçe adayları için ismi geçenler biraz şaşırtıcı diyebilirim.

Mesela ETO Başkanı Metin Güler’in Odunpazarı Belediye Başkan Adaylığı için konuşulduğunu, kendisinin bunu kabul etmediğini ancak bu konuda baskı yaşadığı söyleniyor.  Hatipoğlu’na yakın bir isim olduğu için bu söylentiyi ciddiye almamak olanaksız.

Güler’in dışında Odunpazarı adaylığı için ismi geçen 2 kişi daha var. Hasan Hüseyin Köksal ve Murat Özcan’ın bir iki boy farkla diğer isimlerin önünde olduğu konuşuluyor. Büyükşehir adayının bu konudaki kanaati elbette önemli ancak aday enflasyonunun artık net bir şekilde azaldığını belirtebiliriz.

Sürprizin bir diğer kısmı ise Tepebaşı kanadı!

Ak Parti’nin ismi uzun süredir Büyükşehir Belediyesi adaylığı için anılan ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş’ı düşündüğü iddia ediliyor. Kesikbaş’ın ise böyle bir teklife sıcak bakmadığını net bir şekilde belirtelim. Ancak Hatipoğlu’nun EBB Adayı olması durumunda Kesikbaş’a adaylık için fazlaca baskı olacağını tahmin etmek zor değil.

Adaylık için düşünülen diğer iki isim ise partinin geçmiş dönem il başkanları.

Dündar Ünlü ve Zihni Çalışkan…

Fakat şu ana kadar Ünlü ve Çalışkan’ın resmi bir başvuru yapmadığını da ekleyelim.

Tüm bunlar parti içinde çok kişi tarafından deyim yerindeyse “of the record” olarak bolca konuşuluyor. İsmi adaylık için geçenler durumu kesin bir dille reddetmediği gibi evet diye bir tavır da gösteremiyor.

Bir de parti içinde aday isimler üzerinden başlayan daha doğrusu ara ara soğuyan ve alevlenen bir tartışma var. Adaylar parti içinden mi yoksa dışarıdan mı olmalı? Tartışması…

Liste başında anılan isimlerin hep teşkilat dışından olması sebebiyle rahatsızlığını dillendirenlerin sayısı az değil. Ak Parti hiç mi siyasi aktör çıkaramadı? 22 yıldır biz kendi adaylarımızı çıkaracak kadar gelişmedik mi diye serzenişte bulunanlar var.

Listenin tamamı dışarıdan olursa bu serzenişte bulunanlara haksız da diyemeyiz.

Kilit ne zaman çözülür ve sular berraklaşır şimdilik bir tarih vermek zor. Ancak 19 Kasım tarihinde yapılacağı söylenen parti içi temayül sonrasında bazı köşeler netleşir diye umuyoruz.