CHP’nin yeni patronu Özgür Özel oldu. Değişim mottosunu savunan Özgür Özel ve destekçileri kurultay sürecinde net bir zafer kazandı.

Kurultay’da yapılan konuşmalara bakarsak parti içindeki değişim isteğinin Kılıçdaroğlu ile sınırlı olduğunu söyleyemeyiz.

Görünen o ki parti tabanı parti içinde genel yönetim kademesinden başlayarak aday belirleme süreçlerine ve hem yerel hem genel seçimlerde sürekli karşılarına çıkarılan adaylara karşı tepkililer. Hem bir değişim hem bir yenilenme isteği net bir şekilde ayyuka çıkıyor.

Dolayısıyla kurultay sonrası Eskişehir’de nasıl bir tablo oluşacak, bir değişim yaşanacak mı ve Özgür Özel tabandan gelen bu isteği Eskişehir’de yapacağı aday tercihleri ile hissettirecek mi merak ediliyor.

Şu bir gerçek ki 60 kişilik CHP Parti Meclisinde 7 Eskişehirli aday olmasına rağmen herhangi biri listeye giremedi. Yani şehri temsil eden bir PM üyemiz yok. Özel isteseydi anahtar liste içinde bir işareti ile bunu sağlardı. Ancak görünen o ki istemedi. Belki de Eskişehir’e karşı mesafeli olmayı tercih etti.

Bunun altında da kurultay öncesi Eskişehir’e yaptığı ziyaret ve o ziyarette yaşananlar yatıyor olabilir.

Duyduklarımıza göre Özel kurultay öncesi Eskişehir ziyaretinde CHP örgütünden istediği desteği alamamış. Hatta içinde Milletvekillerinin de olduğu ekip ile mesafeli ve gergin diyaloglar da yaşanmış.

Bir de Büyükerşen ile yaptığı konuşma ile ilgili önemli bir iddia ortaya atılıyor.

Büyükerşen’in Özgür Özel’e kurultayda pek şans vermediğini ve şayet kazanırsan “kendine aday bul” diye söylediği iddia ediliyor.

İddia doğruysa Büyükerşen’in yeniden aday olmayacağını ya da aday olmak istese dahi Özel’den ve PM’den aradığı karşılığı bulmayacağını söyleyebiliriz.

Ancak aday olmasa dahi Büyükerşen’in yerine gelmesini istediği isimle ilgili tavsiye vermesi ve bu tavsiyeye uyulacağı görüşü bana epey ikna edici geliyor.

Biliyoruz ki CHP’nin ve Özgür Özel’in bu noktada işi çok zor olacak.

Bir tarafta kendisini kazanma imkânı tanınmayan bir süreçte açıktan destekleyen Kazım Kurt ve değişim grubunun incitmemek diğer tarafta yıllardır kendisi ile çok iyi ilişkiler içinde olan Ahmet Ataç ve ekibinin hevesini boşa çıkartmadan bu işi yapmak imkânsız.

Yani Özgür Özel’in kırmadan, dökmeden herhangi bir seçim yapması çok mümkün gözükmüyor.

Özel, Büyükşehir için Ataç dese Kurt ve ekibi isyan çıkartır.

Özel, Büyükşehir için Kurt dese Ataç ve ekibi isyan çıkartır.

İYİ Parti’den Melih Aydın ve farzı misal Ak Parti’den Nebi Hatipoğlu’nun yarışta olacağı bir Büyükşehir için bu risk alınır mı orasını bilemem.

Ancak Büyükerşen’e Hocam bir dönem daha devam et ya da Ataç ve Kurt yerine sürpriz bir isim karşımıza çıkma ihtimali de güçleniyor.