CHP’de il kongresi yaklaştı. Kongrede ortaya çıkacak sonuç yerel seçimi doğrudan ilgilendireceği için adımlar serin ve ağır ilerliyor.

Şu ana kadar 3 Belediye Başkanı tarafından açıklanan bir il başkan adayı yok. Başkan adayı olacağı söylenen isimler ise sessizliğini korumaya devam ediyor.

Paşa Baydar bekleyişine devam ediyor.

İsmail Kumru sessiz ilerliyor.

Serhan Taşdemir adaylıktan çekildiğini dile getiriyor.

Eski vekilimiz Murat Sönmez ise adaylık fikrine eskisi kadar katı değil.

Ancak kongre öncesi Büyükerşen’in de onay vereceği bir ortak aday konusunda zihinler ciddi bir mesai içerisinde diyebilirim.

Özellikle Kazım Kurt’un geçtiğimiz seçim yaşanan ve sonrasında ateşi hiç düşmeyen kongre krizini tekrar yaşamamak için Büyükerşen ile fikir alışverişinde olduğu ve yerel seçim öncesi böyle bir tartışmaya mahal vermek istemediği konuşuluyor.

Zaten katıldığı TV programlarında Kurt’un Yılmaz Hoca’ya karşı olumlu söylemleri ve siyasi hayatımda bana en büyük desteği verdi demeci bunu doğrular nitelikte…

Dikkat çeken bir başka ayrıntı ise mevcut il başkanı Recep Taşel’e düne kadar sahip çıkan ve eline geçen her fırsatta destek veren bazı isimlerin şimdi Taşel’i yerden yere vurmaya başlamaları… Bu da Yılmaz Hoca ve Ahmet Ataç’a karşı herhalde yakınlaşma çabasıdır diye seziyorum. Belki yanılıyorumdur.

Sonuç olarak CHP’nin yerel seçim startı kongreden sonra daha da netleşecek.

Ancak şu kesin ki artık Odunpazarı için aday olacağı netleşen bir Erman Gölet var. Gerek örgüt yapılanması gerek CHP’liler için Gölet ismi yarım kalmış bir uhde olarak dikkat çekiyor.

Herkesin DSP’nin yolunu tuttuğu dönemde dahi partisini bırakmayan ve yerel yönetim seçimlerinde CHP adayı olarak bayrağı taşıyan Gölet eski ekip arkadaşlarını örgütlemeye ve yerel seçim hazırlığına başlamış durumda.

Şansı ne kadar olur, aday yapılır mı kesin bir şey demek imkânsız, ancak CHP’nin aday adayı rekabetine renk ve farklılık katacağına eminim.

Odunpazarı cephesinde Erman Gölet ve Kazım Kurt’un aday adaylığı için yalnız kalacağını sanmıyorum. Erdal Caferoğlu ve Ayhan Kavas bu yarışa dahil olup bir nebze geçmişe yolculuk yapar mıyız merak ediyorum.

Tepebaşı’nda ise bırakın resmi bir adayı şu ana kadar Ataç Büyükşehir’e giderse yerine şu isim olur denilen tek kişiye rastlamadım. Belki CHP Tepebaşı İlçe Başkanı Atilay Dalgıç böyle bir istekte bulunabilir belki eski eczacı odası başkanı Yücel Yenilmez hamle yapabilir belki de mevcut belediye başkan yardımcılarından bir aday çıkabilir ama çevremde herhangi bir isim duymadım. Olası bir durumda CHP’nin Tepebaşı adaylarını da en az sizin kadar merakla bekliyorum.

Büyükşehir için ise hep dile getirdiğim gibi Büyükerşen’in ne yapacağını kestiremiyorum.

Kardeşim Ahmet, kardeşim Kazım diye beklerken bir bakmışsınız kardeşim Celalettin çıkmış sahaya hepsi mümkün.

Neyse şu kongre geçsin bakalım…