Cumhuriyet Halk Partisi sessiz sedasız güç kaybetmeye devam ediyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçmende yarattığı politik nihilizm, heyecan yaratmayan kurgu değişim tartışmaları, CHP belediyelerinin geçmiş dönemlere göre oldukça düşük performans göstermesi, CHP’nin Atatürkçü ilkelerden kopuşu, adaylara yönelik bireysel eleştirilerin artması… Tüm bu gerçekleri yıllardır süregelen yerel seçim zafer sarhoşluğu ile görmezden gelen CHP, kendi iç meselelerinde debelenip duruyor. 

CHP İl Kongresine siyasi milat muamelesi gösterenler biraz olsun bu yapay gündemden kafalarını kaldırıp yerel seçimleri hatırlamalı. 

İYİ Parti teşkilatlarında son birkaç haftadır seçimin nasıl kazanılabileceği konuşuluyor. İYİ Parti Genel Merkezi, 2024 seçimleri için kitle psikolojisi, sosyoloji ve reklamcılık çalışan özel bir ekip ile Eskişehirde yıl başına kadar seçmen sayısını 130.000’e çıkarmayı hedefliyor. 


1 Ekim’e kadar aday adaylarının istifasını isteyen Genel Merkez sürecin hızlandırılması için çaba gösteriyor. Eşi benzeri görülmemiş bir yerel seçim çalışması yapmak için hazırlanan İYİ Parti 1989 yerel seçimlerine oyunu %11 arttıran DYP stratejilerini günümüze uyarlamakla meşgul. 

Emine Edizgil’in Odunpazarı Belediye Başkan Aday Adaylığı için istifa etmesinin akabinde il başkanı olmasını öngördüğüm Serdar ULUCAN, özellikte kırsal ilçelerde ve Eskişehir’in unutulan “getto” mahallelerinde kapsamlı bir çalışma planlıyor.

Ak Parti ise 14 Mayıs’ta, seçim galibiyetinin gecesinde yerel yönetimleri işaret etmişti. Mayıs’tan bugüne yerel seçim stratejileri çalışan Ak Parti, CHP’den büyükşehirleri geri almak için ulusal ölçekte alanının en iyileri ile çalışıyor. Eski bakanlardan oluşan özgül ağırlığı yüksek bir aday kadrosu ve kapsamlı seçim çalışması ile hedefine odaklanmış durumda. Eskişehir’de yerel tartışmalar her ne kadar Ak Parti’ye dağınık imajı verse de Genel Merkez’den gelecek bir “talimat” örgütü hizaya sokmaya yeterli olur. 

Cumhuriyet Halk Partisi ise genel merkez nezdinde isyanı bastırmakla meşgulken yerelde adaylık tartışmaları ile vakit kaybetmeye devam ediyor. Bir an önce bu ahvalden çıkılmalı ve diğer partilerin de olduğu somut siyaset alanına geri dönülmeli. Yoksa rahmetli İsmet Paşa bile CHP’yi kurtaramaz…