Eskişehir siyaseti, rutin yılların ardından yüksek irtifaya kavuştu. 

CHP sıraları değişimle oyalanadursun,  seçim zaferinden sonra Ak Parti ve üçüncü yol parolasıyla da İYİ Parti yakaladığı ivmeyle yerel seçimlerde iddiasını konuşturuyor. Pozisyon aldıran, diğer aktörleri savunmaya mecbur eden CHP fasit daireden çıkamayacağa benziyor.

 2019’da alenileşen başkanlar arası ayrılık, 2023’te de değişmedi. Figen Kahya ve Erdal Çakıcıer’den sonra  son hamle, Tepebaşı camiasından Av. Talat Yalaz’la geldi. Seçim arifesinde dahi uzlaşıdan uzak görüntüler çizen parti, yapılacak koordinesiz çalışmalarla neyi ne kadar başarabilir? Muamma.

Bugünden bakıldığında son çareyi aynı isimlerle devam etmekte bulan parti kurmayları, ezberin heyecansız tekerrürüne boyun eğmiş adeta. Garantiye oynamanın siyasi konforu, yeniliğe yenilecek mi CHP’yle birlikte hepimiz göreceğiz. 

Günaşırı farklı partilerin hareket kattığı bir ortamda, geçmiş dönemlere kıyasla bugünün panoramasını çıkarmak  hiç kolay değil. Merkez atamasıyla aday belirleyen Ak Parti’den, Eskişehir’e danışan bir Ak Parti’ye dönüş var. MHP cephesinde İzzet Ulvi Yönter şehre titiz bir önem gösteriyor. Cumhur İttifakı nokta atışı adayla 25 senelik hayalini gerçekleştirebilir. 

İYİ Parti yükselen seküler milliyetçi tabanın izlerini sıkı takipte. Melih Aydın ve Nebi Hatipoğlu genç seçmenin, esnaf ve ahalinin sıklıkla konuştuğu etkinlikteler. Ulusal basının Nebi Hatipoğlu’ndaki reyting potansiyelini keşfetmesi boşuna değil. 

Fatih Altaylı YouTube kanalında, Ekrem İmamoğlu ve Yılmaz Büyükerşen’in genel merkez tarafından aday gösterilmeyeceğinden bahsetmişti.

Devamında Aylin Nazlıaka’nın Yılmaz Büyükerşen’le görüşmesi, söylentileri aksine çevirse de bunu gönül alma eylemi veya iddiaları durdurma çabası olarak okumak mümkün. 

Vaziyet gösteriyor ki akıbet nihayetini son dakikalarda bulacak. Kulaklar düdük sesinde.