İYİ Parti Odunpazarı ve Tepebaşı İlçe Başkanları atama yoluyla değişti.

Şu dakikalarda Ankara’da verilen mazbatalar ile İl Başkanlığı Serdar Ulucan’a,  Odunpazarı Gürol Yer’e Tepebaşı İlçe Başkanlığı ise Görkem Yıldırım’a resmi olarak emanet edildi.

Bana göre bu değişimin yani gerçekleşen atamaların farklı bir mesajı var.

Bu atamalar İYİ Parti’de Büyükşehir Adayı olarak açıklanacak Melih Aydın ve Emine Edizgil’in adaylık sürecini netleştiren özellikle Melih Aydın’ın adaylığı konusunda kafalardaki tüm soru işaretlerini gideren atamalar.

Çünkü…

Şayet amaç sadece ilçe başkanlarını görevden almak olsaydı küçük bir yazı ile istifaları istenir ve yerel seçim sürecine mevcut yönetimler içinden başkanlar seçilerek devam edilirdi.

Ancak Melih Aydın ben Büyükşehir Adayı olarak ateşten gömlek giyecek ve zor bir görev yapacaksam teşkilatların da benimle uyumla çalışacak ve sürece destek verecek isimler olmasını isterim mesajı vermiş olacak ki bu yönde bir değişime şahit olduk.

Çünkü yeni başkanlar da, yönetim kurulları da daha genç, daha aktif ve Aydın ile daha iyi çalışabilecek isimler.

Keza yeni teşkilatlar Emine Edizgil ile de arası iyi, arkasında koşturacak ve diğer ilçe yönetimleri gibi Edizgil’e karşı tutumu olmayan isimlerden oluşuyor.

Tüm bunları alt alta yazıp düşünce karşımıza çıkan tek sonuç var.

İYİ Parti Büyükşehir Adayı Melih Aydın…

İYİ Parti yerel seçimde hiçbir parti ile başkanlık pazarlığı yapmayacak…

İYİ Parti herhangi bir belediyeyi alma karşılığında Büyükşehir adayını değiştirmek gibi bir seçeneği aklına getirmeyecek.

Bir nevi Hatipoğlu’nun aylar önce dediği olacak ve İYİ Parti özgün bir aday ile seçime girecek ve ne yapacağını tatbik edecek.

Elbette Büyükerşen gibi 25 senedir marka olmuş bir isme ya da Ahmet Ataç gibi İYİ Parti seçmeninin bile çok sevdiği bir isme karşı yarışma ihtimali Aydın için kolay olmayacak.

Ancak bu cesareti göstermenin ve bir nevi partinin verdiği görevin hakkını vermek için yapacağı mücadelenin şehir siyasetine renk ve rekabet katacağına da şüphem yok.

İYİ Parti’ye de sonuçların genel seçime göre kıyaslanacağı ve sadece başkanlık kazanmak değil ne kadar oy toplayacağının da bundan sonrası için önemli ölçüt olacağını hatırlatmak da fayda var.