Sevgili dostlarım,

Bir önceki yazımda önemli bir iddiayı dile getirdim. İddia şuydu “Deprem nedeniyle ESOGÜ Personel Daire Başkanı Abdurrahman Yıldırım adına Üniversite resmi hesabından personele mail atılıyor ve Kişisel İBAN no ile yardım kampanyası başlatılıyor. Yıldırım’ın Diyarbakır’a gideceği ve toplanılan parayı bölgede direkt kendi takdim edeceği belirtiliyor

Konu hakkında ESOGÜ Rektörlüğüne bir çağrı yaptık. Kişisel olarak hiç kimsenin bir kampanya başlatamayacağı, tüzel kişilik olmadan, Valilik olmadan böyle bir organizasyon yapılmayacağı ve şahsi İBAN üzerinden para toplanamayacağını bildiğimiz için bir açıklama istedik.

Cumartesi akşamı ESOGÜ Kurumsal İletişim Dairesinden konuyla ilgili bir açıklama yapıldı.

Açıklama şu şekilde;

Bilindiği üzere, Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli yaşanan iki büyük depremin yaralarının sarılması için yürütülen çabalara Üniversitemiz de ilk günden bu yana tüm gücüyle katkı sunmaktadır. Bu kapsamda, Türk Kızılayı Eskişehir Şubesi koordinasyonunda Üniversitemizde ayni yardım toplanmış, bunun dışında nakdi yardımların ise AFAD ve Türk Kızılayı tarafından ilan edilen banka hesaplarına yapılmasının uygun olduğu personelimiz başta olmak üzere, öğrencilerimiz ve kamuoyuna e-posta, web sayfamız ve sosyal medya kanallarımız gibi tüm mecralardan duyurulmuştur. 

 

Üniversitemizde nakdi yardım toplanmasına dair gündeme taşınan konuda, Üniversitemizin bir biriminde görev yapan personelin deprem bölgesindeki yakınlarını ziyarete giden başka bir personel aracılığıyla bölgeye iletmek için kendi arasında iyi niyetle oluşturmaya çalıştığı nakdi yardım toplama girişimi, Üniversitemiz Rektörlüğü tarafından derhal tespit edilmiş ve bu şekilde yardım toplamak doğru olmayacağından nakdi yardımların AFAD ve Türk Kızılayı tarafından ilan edilen banka hesaplarına yapılması gerektiği vurgulanmıştır. Sonuç olarak böyle bir nakdi yardım toplama süreci işletilmemiştir

Evirdim, çevirdim, tekrar tekrar okudum bu açıklamayı ve tatmin olamadım.

Bizim haberimiz yok “kuzenim yazmış” dense daha iyi bir açıklama olurdu. Kamuoyuna mal olmuş ve herkesin detaylarını merakla beklediği bu soruşturma böyle gelişi güzel bir açıklama ile kapatılacak ise ve Rektörlük “ben fark ettim, noktaladım” diyerek konuyu çok olağan bir şey gibi kapıyorsa diyecek söz bulamıyorum.

Tek bir sorum var ESOGÜ’nün iddialarına herhangi bir belge olmadan nasıl güvenelim?

Son günlerde izinli yardım kampanyaları ile ilgili bile herkes farklı soru işaretleri yaşıyor ve en ince detayına kadar irdeliyorken bu konuda yapılan açıklamayı sizlerin takdirine bırakıyor ve ilgili makamlara havale ediyorum.