Eskişehir gündeminde bu yıl 3. kez kullanma suyu zammı var. Hem de yüzde 70 gibi devasa bir zam oranından bahsediliyor. 

ESKİ ve Büyükşehir Belediyesi yetkililerini bu fahiş zam talebinden dolayı anlamaya çalışıyorum ama ne mümkün. 

1 yıl içinde üst üste 3. kez ve her seferinde yüzde 50 üstünde oranlarla zam talep etmenin ve meclis çoğunluğu ile yaptım oldu diye hareket etmenin yenilir, yutulur yanı yok. 

Hatırlayacak olursanız bu zam talepleri ilk başladığında CHP’lilerin savunması şuydu “yıllardır suya zam yapmıyoruz, o yüzden maliyetleri karşılamak için yıllardır yapmadığımız zam oranlarını tek seferde yansıtmak zorunda kaldık”  

İlk sefer aldık, kabul ettik, tamam dedik. 
Peki, sonrasında üst üste ve her seferinde daha da yükselen oranlarla zam yapmanın açıklaması ne? 

Evet, enflasyon uçuyor, iktidar ekonomiyi yönetemiyor. 
Doğalgaz ve elektrik konusunda dışa bağımlıyız ve süspanse edilmesine rağmen ocaklara incir ağacı diktirecek faturalar ödüyoruz. 

İyi de sevgili dostlarım kullanma suyunu da ithal mi ediyoruz? 
Yüzde 170’lik zam oranını açıklayacak bir maliyet artışı hangi kalemde, nasıl gerçekleşti çözemiyorum. 

Zaten cazibe ile şehre taşınan suyun elbette bazı personel ve teçhizat giderleri artmıştır. Ancak kar amacı olmadan, sadece hizmet yansıtması olması gereken su konusunda Büyükşehir Belediyesi gerekli sorumluluğu almamıştır. 

Ak Parti iktidarını vatandaşın halinden anlamamakla suçlayan CHP’liler bundan sonra daha temkinli konuşsunlar. 

Gelir kalemleri de, gider kalemleri gibi yükselen ve yaklaşık 4 milyar TL bütçesi olan Büyükşehir Belediyesi bu zam oranını süspanse etmeli ve seçime gidilen süreçte böylesi radikal bir karar almamalıydı. 

Öte yandan ESKİ yılsonunda bütçe artısı verip bu artan bütçeyi Büyükşehir’e devrederse o zaman kendilerine yapılacak muhalefet için bir kamyon gerekçeyi muhalefete kurdele ile vermiş demektir. 

Pek faydası olmayacağını düşünüyorum ama hem ilgili isimleri hem de bu konuda oy kullanacak CHP’li meclis üyelerini biraz daha aklı selim olmaya davet ediyorum. 
Yeni yıla ve seçim sürecine daha rahat girmek isteyen CHP kesinlikle bu zam konusunda üstüne düşen özveriyi yapmalı ve en azından oran konusunda daha dikkatli davranmalıdır.