Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Av. Ayşe Ünlüce düzenlediği 2024-2029 Vizyon Lansman Toplantısı ile Eskişehir’i geleceğe taşıyacak vizyon projelerini açıkladı. Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve halka açık olan toplantıya Eskişehirliler büyük ilgi gösterdi.

Sözlerine “Eskişehirli olmaktan ve bu kentin ilk kadın belediye başkanı olmaktan gurur duyuyorum.” diyerek başlayan Av. Ayşe Ünlüce;

“Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, bu güzel şehri bize hediye ettiler. Ben bu ekibin bir parçası olmaktan her zaman gurur duydum, iyi ki varlar.” ifadelerini kullandı.

Çevreci ve Daha Güçlü Bir Ulaşım Sözü

Yepyeni ulaşım vizyonuyla yola çıkacaklarını söyleyen Ayşe Ünlüce;

“Şehrimizin kanayan yarası haline gelen mevcut çevre yolundaki trafik kaosunu hafifletmek amacıyla, bu yola alternatif  ‘Kuzey - Güney Kuşak Çevre Yolu’nu Haydi Yapan Olalım! Diyoruz. Eskişehir’in merkezini saracak kuşak yolları ile kent içi ulaşımı rahatlatacağız. Bisikletli ulaşım ağı, otobüslerde elektrikli dönem, Eskartplus, Abonman Kart, ulaşımda park et- devam et, yeni katlı otoparklar ile kentte yepyeni bir ulaşım vizyonu yaratacağız. Mevcut  Estram hatlarına başta Eskişehir Teknik Üniversitesi olmak üzere yeni hatlar ekleyeceğiz. Bu şehri demir ağlarla örmek bana ve Yılmaz Büyükerşen hocama nasip oldu.” dedi.

Ünlüce'den Kentsel Dönüşüm Projeleri

Şehirdeki Kentsel Dönüşüme dikkat çeken ve sosyal konut alanında yapılacak çalışmaları anlatan Ayşe Ünlüce;

“Kentsel Dönüşüm Stratejik Eylem Planımız çerçevesinde başta Fevzi Çakmak, Yeşiltepe ve Huzur mahalleleri olmak üzere imar düzenlemesine ihtiyacı olan bölgelerde vatandaşlarımızla uzlaşı içinde imar uygulamaları yapacağız. Ayrıca Gündoğdu mahallemizde bin 500 yeni konut inşa edeceğiz. Organize Sanayi Bölgesinde istihdam edilen çalışanların konut ihtiyaçlarına yönelik, 75. Yıl mahallemizde mülkiyeti Büyükşehir Belediyemize ait olan arşlarda sosyal konut projeleri gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

Her mahallenin cazibe merkezi olması için yeni projeler hayata geçireceklerini söyleyen Ayşe Ünlüce, “Tepebaşı ilçesinde, Küçük Sanayi Sitesi projemizi hayata geçireceğiz.Köprübaşı’nın çehresini değiştirecek olan Porsuk Kentsel Dönüşüm Projeleriyle ve Çukur Çarşı meydan düzenlemesi ile şehrimize yeni bir cazibe merkezi kazandıracağız.Kurtuluş Pazar Market Projesi ile de alışveriş alanlarımızın konforunu ve güvenini arttıracağız. Afet Koordinasyon ve Lojistik Merkezi ile her türlü afet durumunda koordinasyon ve lojistik hizmetlerini etkin bir şekilde sağlayacak, afetlere daha da hazır bir şehir olacağız.” dedi.

Ünlüce'den Kırsal Kalkınmaya Yönelik Çok Önemli Projeler

Ayşe Ünlüce, Eskişehir Tarım ve Gıda İşletme Şirketi, Bitkisel ve Hayvansal Üretim Merkezi, tüm ilçelere Selektör Tesisi, Toprak Analiz Laboratuvarı, İleri Teknoloji ile İlaçlama, Organik Gübre Tesisi, Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı Sistemleri, Halk Et Entegre Tesisi ve Mezbaha, Halk Bakliyat, Meyve ve Sebze Kurutma Tesisi, Sözleşmeli Çiçekçilik, İpek Köyü, Yem Fabrikası gibi tesisler kurarak ilçedeki tarıma can suyu olmak istediklerini söyledi.

En büyük hayallerinden biri olarak nitelendirdiği Zeytinyağı Üretim Tesisi'ni Sakarı Vadisi’ne kuracaklarını söyleyen Ayşe Ünlüce, “Bereketli topraklarımız canlanacak. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Bunun yanı sıra kırsaldaki öğrencilerin ve vatandaşların internete erişimini kolaylaştırmak için ücretsiz internet sağlanacağını belirten

Ayşe Ünlüce; “Mihalıççık ve Sivrihisar Hizmet binası ve otogar projelerimizi hayata geçireceğiz” dedi. “Tarımda öncelik kuru tarım” diyen Ünlüce, “Kuraklık ve iklim değişikliği mücadele kapsamında çiftçilerimizle beraber su kaynaklarının korunması amacıyla kuru tarım ile kırsal alanların canlılığını sürdüreceğiz.” dedi.

Sosyal ve Adil Bir Kent Vizyonu

“Sosyal ve adil kent vizyonumuz ile adalet, eşitlik ilkeleri ile huzur içinde bir Eskişehir olmaya devam edeceğiz.” diyen Ayşe Ünlüce;

“Sivil Toplum Merkezleri Yerleşkesi, Kıdemliler Yaşam Merkezi ve Emek Lokali, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sektörel Eğitim Merkezi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Uzaktan Eğitim Merkezi, Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi, Yeni Aşevi oluşturarak kentimizdeki kadınlarımıza, çocuklarımıza, engelli vatandaşlarımızla eşit şartlarda yaşayacağız.” dedi.

Çevre ve İklim Değişikliğine Uyumlu Bir Eskişehir İçin

Akıttan türetilmiş Yakıt Tesisi, Güneş Enerji Santralleri, Yeşil Enerki Kooperatifi, Yeni Atıksu Arıtma Tesisi, kuracaklarını ifade eden Ayşe Ünlüce, elektronik kartlı su sayaçlarında da yeni bir döneme gideceklerini söyledi. Ünlüce;

CHP'li Milletvekilleri Başkan Ataç'ı Kutladı CHP'li Milletvekilleri Başkan Ataç'ı Kutladı

“Elektronik kartlı su sayaçlarında yeni teknolojik uygulamalarla daha fonksiyonel ve kullanıcı dostu hale getireceğiz. Abonelerin hayatını kolaylaştırmak adına mobil uygulamalar geliştireceğiz. ESKİ su yönetiminde sürdürülebilirliği, verimliliği ve erişilebilirliği ön planda tutarak, abonelerimize sunduğumuz hizmet kalitesini artıracağız.” dedi.

Sakarya Projesi’ne dikkat çeken Ayşe Ünlüce, “Porsuk Barajı’na alternatif olarak DSİ ile işbirliği yaparak Sakarbaşı projesini hayata geçireceğiz. Şebekeye vermekte olduğumuz suyu, herhangi bir kirliliğe maruz kalmayan, ekonomik bir arıtma sistemi aracılığıyla temiz su sağlama potansiyeline sahip Sakarbaşı kaynaklarından temin edeceğiz” şeklinde konuştu.

Sağlıklı, Sporda Aktif Bir Şehir Hedefi

Sağlıklı Kent Vizyonu ile, tüm vatandaşlarımızın fiziksel, zihinsel ve sosyalsağlığını önceliklendirmeyi hedeflediklerini belirten Ayşe Ünlüce;

“Yeni Kapalı Spor Salonları, Eskişehir’e Motokros Pisti, İki Yeni Kapalı Yüzme Havuzu, Spor Kompleksi, Aura Park, E-Spor Merkezi, Mobil Spor, Enerjisi Yüksek Gençlere Aktif Park, Kano Eğitim Merkezi, Aktif Yaşam Parkı, Gelenek Parkı, Spor Parkı, Şehit Yakınları ve Gazilerimize Özel Sosyal Tesis kurarak temiz hava, geniş yeşil alanlar, sağlıklı yaşam için gerekli altyapıların geliştirilmesi ve sağlıklı yaşam bilincinin yaygınlaştırılmasını sağlayacağız.” dedi.

Ünlüce'den Turizm Atağı Sözü

Eskişehir’in her yıl ağırladığı milyonlarca turisti ilçelere de yaymak istediklerini söyleyen Ayşe Ünlüce;

“Sevgi ve hoşgörünün Eskişehir’den tüm dünyaya yayılan simgesi Yunus Emre’nin adıyla uluslararası nitelikte bir kültür sanat festivali başlatacağız. Yunus Emre mahallesinde, mahalleye adını veren Yunus Emre’ye yakışır bir kültür merkezi ve müze inşa edeceğiz. Seyitgazi ve Han ilçelerinin kesiştiği noktada ‘Frigya Turizm Merkezi’ kuracağız. Frig kültürü ve tarihini tüm dünyaya duyuracağız. Şehir merkezimiz başta olmak üzere doğa harikası ilçelerimiz; Mihalıççık, Han veSarıcakaya’da Çadır ve Karavan Parkalanları oluşturacağız. Bu sayede yerli ve yabancı turistlerle, tüm doğa severlere yeni alanlar açacağız. Turizmi dijital ortamda da yaşatacağız. Tüm misafirler ve Eskişehirliler için Turizm Portalı ve Mobil Uygulamasını hayata geçireceğiz.” dedi.

Ünlüce; "Gençlerin Refahını, Konforunu Düşünen Bir Şehir Yaratacağız"

Ayşe Ünlüce, Gençlik Merkezi, Öğrenci Konukevi, Öğrenci Lokantası, Sosyal Kütüphane, şehre yayılan ücretsiz internet gibi öğrenci kenti Eskişehir’e yakışacak projelere imza atacaklarını belirterek şunları söyledi:

“Geleceğimizin teminatı gençlerimizin yarınlara daha donanımlı hazırlanması amacıyla Teknoloji ve İnovasyon Merkezi projemizi hayata geçireceğiz. Bu sayede Girişimci gençlerimiz için paylaşımlı ofisler, toplantı salonları, atölyeler, etkinlik alanları olan yeni bir merkez kuracağız. Dijital vizyon projemiz olan ‘Eskişehir Veri Merkezi’ ile şehrin dijitalleşmesine öncülük edeceğiz. Modern ve güvenli teknik alt yapısı ile veri depolama çözümü sunacağız.”

Ünlüce'den Eskişehirspor'a Destek Sözü

Şehrin en önemli markası Eskişehirspor’u yalnız bırakmayacaklarını söyleyen Ayşe Ünlüce, “Önümüzdeki dönemde Eskişehirspor'un deplasman giderlerini biz üstlenmek istiyoruz.” dedi.

Lansman sonunda Dilek Kavraal’ınhazırladığı “Biz Eskişehir Olalım” şarkısı katılımcılara dinletildi. Şarkı büyük beğeni topladı.